מהו שבץ מוחי?

שבץ מוחי הנו גורם התמותה השלישי בעולם המערבי (אחרי מחלות לב וסרטן), ואחראי לכ-20% ממקרי התמותה בקרב בני 65 ומעלה. השבץ המוחי מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לנזק נוירולוגי הגורם לנכות קבועה.

1 מכל 6 אנשים ייפגע משבץ מוחי במהלך חייו. רק 5% מהם יגיעו לבית החולים בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את עוצמת הפגיעה. 20% מהנפגעים ימותו בשנה הראשונה לאחר השבץ. 33% מהם יהיו מתחת לגיל 70 בעת קרות השבץ. רבים מאלו שישרדו את השבץ המוחי יסבלו מנכות וממוגבלות בדרגות שונות ולרוב לא יצליחו לחזור למעגל החיים הקודם. הם יהיו לנטל על משפחתם והסובבים אותם. בישראל חיים כיום למעלה מ- 100,000 איש ואישה שלקו בשבץ מוחי. מדי שנה נוספים אליהם כ- 15,000 קורבנות.

על מנת להבין את המשמעות של שבץ מוחי, ראשית עלינו להבין מעט את מבנה ותפקיד המוח. למוח שלנו שלושה חלקים מרכזיים: המוח הגדול, המוח הקטן וגזע המוח. המוח הגדול, מורכב משני חצאים הקרויים גם (המיספרות), והם המוכרים בתמונות של המוח האנושי. לכל חלק במוח הגדול שליטה על תפקודים שונים. החלק השמאלי של המוח (כאשר האדם הוא ימני, קרי צד הדומיננטי הוא ימין) שולט על – מרכזי שפה ודיבור, ניתוח לוגי ותפקודים אינטלקטואלים. החלק הימני של המוח שולט על – תגובות רגשיות, יצירתיות, דמיון, מוזיקליות, ניתוח מידע, הבנה ותפיסה מרחבית.

חלק נוסף במוח קרוי המוח הקטן ובו מצויים המרכזים האחראים במידה רבה על קואורדינציה ותנועה. המוח הקטן שולט גם על תנועות עדינות, שיווי משקל ותחושת מצב.

החלק הבא במוח הוא גזע המוח מורכב משלושה חלקים: ה- Midbrain, ה-Pons וה-Medulla. בגזע המוח נמצאים מרכזים האחראים על ויסות לחץ הדם, פעולת הלב, נשימה, חום גוף ומצב ההכרה. הוא כולל מסילות תחושתיות ומוטוריות ומשמש כמרכז לרפלקסים ראייתיים ושמיעתיים .

את המוח נהוג לחלק לאזורים לפי תחום האחריות של אותו אזור. בין היתר ישנם אזור ההתמצאות והשליטה על תנועות הראש והעיניים, אזור האחראי על תפקודים מנטליים ועוד… הדם מגיע אל המוח במערכת עורקים המגיעה לאזורים שונים במוח.

מהו שבץ

צילום של המוח האנושי | Shutterstock

בעת שבץ

כאמור, המוח שלנו זקוק לאספקת דם שוטפת על מנת לאפשר את פעילותו התקינה. שבץ מוחי) המכונה באנגלית Stroke)  מתרחש כאשר נוצרת הפסקה פתאומית באספקת דם וחמצן לחלק מרקמת המוח ותאי העצב, שבמהלכו וכתוצאה ממנו נגרם הרס לרקמה ונזק לתפקודי המוח. מרגע שתאי עצב נפגעים, מתחילה "שרשרת תגובה" שתגרום למות התאים, כמו כן גם התאים המקיפים את אזור הפגיעה עלולים להינזק.

לעתים מופיע שבץ מוחי קטן וחולף המכונה  TIA-transient ischemic attack הנמשך דקות ספורות בלבד. כל תסמיניו זהים לאלו של שבץ מוח – אולם בניגוד לו הם הפיכים, והתופעות הנוירולוגיות חולפות בתוך זמן קצר. כ-10% עד 15% מאלו שעברו את האירוע הזה צפויים לעבור שבץ מוח נרחב ב-90 הימים שלאחריו. הימים הראשונים לאחר האירוע המוחי החולף הינם המסוכנים ביותר ולכן יש להגיע לבית חולים במהירות כדי לעבור בירור וטיפול מתאים.

חשוב לציין, כי מידת החומרה של השבץ נקבעת במידה רבה לפי:

  • מיקום הפגיעה במוח
  • היקף הפגיעה (גודל השטח של המוח שנפגע).
  • מידת היעילות בה הגוף מסוגל לתקן את מערכת אספקת הדם למוח.
  • מידת המהירות בה אזורים אחרים במוח יכולים לקבל על עצמם את התפקוד של התאים הפגועים
  • זיהוי הסימנים המוקדמים להיווצרות השבץ.
  • איכות ומהירות הטיפול הרפואי המוגש לחולה.

אפשר וצריך להילחם בשבץ המוח-  לצמצם את נזקיו, לשפר את איכות חיי הנפגעים ובני משפחותיהם הנושאים בנטל הטיפול הכבד והמורכב, ולמנוע את השבץ המוחי הבא.