צריכת ביצה ליום מורידה סיכון לשבץ

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Nutrition מדווחים חוקרים על ממצאים חדשים, המציתים מחדש את המחלוקת בנושא התועלת או הנזק של צריכת ביצים במונחים של אירועים מוחיים או מחלת לב כלילית. מתוצאות סקירה חדשה שכללה שבעה מחקרים עלה כי צריכת ביצה אחת ביום לוותה בירידה של 12% בסיכון לאירועים מוחיים, בהשוואה לצריכת כמות קטנה יותר. מנגד, לא זוהה קשר בין צריכת ביצים ובין הסיכון למחלת לב כלילית.

החוקרים השלימו חיפוש מקיף לזיהוי מאמרים שפורסמו בספרות הרפואית עד אוגוסט 2015. הם התמקדו במחקרי עוקבה פרוספקטיביים שדיווחו על הקשר בין צריכת ביצים ובין מחלת לב כלילית ואירועים מוחיים. מטה-אנליזה שימשה לחישוב SRRE (Summary Relative Risk Estimate) לצריכה רבה לעומת מעטה של ביצים.

הסקירה כללה שבעה מחקרים והתוצאות הצביעו על ירידה של 12% בסיכון לאירועים מוחיים עם צריכת ביצים רבה (לפחות ביצה אחת בכל יום) לעומת צריכה מעטה של ביצים (פחות משתי ביצים בשבוע), עם הטרוגניות מעטה. עוד זוהה הבדל לא מובהק סטטיסטית עם צריכת ביצים רבה לעומת מעטה מבחינת הסיכון למחלת לב כלילית.

החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי מכוון אך לא זיהו מגמת מנה-תגובה ברורה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי על-בסיס ממצאי הסקירה החדשה, צריכת עד ביצה אחת ביום עשויה לתרום להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים וצריכת ביצים כל יום אינה משפיעה על הסיכון למחלת לב כלילית.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *