סוגי מסגרות השיקום (וידאו)


שיקום באשפוז מלא

שיקום באשפוז מאפשר למטופל אחרי שבץ מוחי לעבור את תקופת השיקום במסגרת מוסדית ללא צורך בחזרה לביתו. בשיקום באשפוז נמצא צוות רב מקצועי הכולל: רופאי שיקום, נוירולוגים, פסיכולוגים שיקומיים, אנשי סיעוד, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מדריכי תעסוקה, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים ודיאטניות. הצוות עומד לרשות המטופלים בהדרכה, בהדגמה, בתרגול ובתמיכה.

מטרת השיקום באשפוז היא למצות את הפוטנציאל השיקומי לאחר הפגיעה ולהכין אתכם לשחרור לבית/לקהילה.

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי משך תקופת השיקום תלוי בקיומו של הפוטנציאל השיקומי ובהתקדמותו של השיקום בהתאם ליעדי השיקום. בדרך כלל משך השיקום באשפוז נע סביב תקופה של כשלושה חודשים. ייתכן והשהות תהיה ארוכה יותר או פחות, בהתאם להמלצות הצוות הרב מקצועי ובכפיפות לאישור הקופה.

לרוב כאשר ישנו צורך בשיקום באשפוז והמטופל/ת בן/בת 65 ומעלה השיקום יתקיים במחלקה של שיקום גריאטרי (ראו עמוד 'הזכות לשיקום').

התנאים להפניה לשיקום באשפוז

 • כשמצבם הרפואי של המטופלים דורש השגחה רפואית וטיפול רפואי סיעודי ממושך
 • כשמצבם התפקודי והפסיכו-סוציאלי של המטופלים מחייב מתן אפשרות לחולה להיערך לקראת השחרור, כמו במצב של היעדר מטפל עיקרי בבית.
 • כאשר הליקויים התפקודיים דורשים טיפולים אינטנסיביים ואמצעים המצויים רק במסגרות אשפוז
 • מעוכבי דריכה (חולים שאינם מורשים לדרוך או לעמוד על הרגל למשך תקופה) יופנו לשיקום באשפוז
 • כאשר לקופת החולים בה המטופל חבר אין באזור מגוריו שירותים המתאימים לצרכיו
 • לרוב תינתן המלצה לשיקום באשפוז אם יש צורך בטיפול תדיר של לפחות 4 סוגי טיפולים מהרשימה הבאה.
  • טיפולי רפואה וסיעוד
  • טיפולי פיזיותרפיה
  • טיפולי ריפוי בעיסוק
  • טיפולי בשפה ותקשורת 
  • טיפולים פסיכולוגים
  • ייעוץ תזונתי
  • טיפולים נוספים לפי הצורך.

מי שאמון על השיבוץ במסגרת המתאימה על פי הסדרי הקופה המבטחת הוא אחות הבקרה מטעם הקופה המבטחת. 

הערכות לפני בחירת המסגרת השיקומית

 • מיקום: חשוב לתת את הדעת לקרבה הפיזית של המוסד השיקומי לבני המשפחה והחברים. זה מסייע להרחבת המעגל התומך במטופל ומקל על העומס הרב המוטל על בני המשפחה התומכים. סיכויי השיקום גבוהים יותר ככל שבני המשפחה נוכחים יותר בסביבת המטופל בתקופה קריטית זו בהליך ההחלמה.
 • סיור התרשמות: ניתן לסייר ולהתרשם במוסדות המוצעים טרם האשפוז. כנסו לאתר מעל ומעבר לשימוש במנוע חיפוש לאיתור מסגרת אשפוז שיקומית מתאימה 
 • ערעור: מותר לערער על החלטת הקופה. כדאי לדעת שייתכן והערעור יוביל לזמן המתנה ממושך. (למידע נוסף קראו בדף 'מהו שיקום')

שיקום בקהילה: מסגרת אשפוז יום

מסגרת אשפוז יום מיועדת לחולים שזקוקים לטיפולי שיקום באופן אינטנסיבי ואינם זקוקים להשגחה מלאה במסגרת אשפוז. מסגרת לאשפוז יום שיקומי מעניקה למטופל טיפול רפואי-שיקומי במתכונת דומה לטיפול המקובל באשפוז  ומאפשרת לו לקבל את הטיפולים הנדרשים תוך שמירה ככל האפשר על שיגרת חיים תקינה ועצמאות מרבית. המלצה של רופאי השיקום במסגרת שיקומית אשפוזית 

שיקום במסגרת אשפוז יום ניתן לאדם הזקוק לפחות לשלושה סוגי טיפולים פרא-רפואיים שונים. השיקום ניתן ע"י צוות מטפלים רב תחומי מתחומי השיקום, מקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, ריפי בעיסוק, ייעוץ דיאטטי, פסיכולוגיה שיקומית, עבודה סוציאלית וסיעוד. 

הפניה לשיקום באשפוז יום אפשרית כתקופת שיקום נוספת לאחר תום תקופת השיקום באשפוז מלא ויש שתינתן כאופציה חלופית לאשפוז מלא. כל זאת בהתאם לחוות הדעת של הצוות המקצועי.

תכנית השיקומית וזמן התמשכותה מותאמים על פי צרכי כל מטופל בהתאם לאבחון המקצועי של הצוות המטפל. 

מסגרות אשפוז יום פועלות לעתים כמתקנים העומדים בפני עצמם כמכונים, ולעתים בתוך מסגרות אשפוז רגילות. יש לשים לב להסדרים של הקופות עם מסגרות השיקום, ולהמציא התחייבות תשלום מהקופה (טופס 17) במידת הצורך. 

לאשפוז יום ניתן להגיע במספר דרכים או הפניות:

 • המלצה של רופאי השיקום במסגרת שיקומית אשפוזית קודמת
 • המלצה של רופאי השיקום במסגרת אקוטית אשפוזית במכתב השחרור
 • רופאי שיקום בקהילה
 • המלצה של רופאי משפחה וקבלת הפניה
 • נוירולוג בקהילה

הערכות לקראת החזרה הביתה

לשבץ המוחי השלכות שונות על מצבו התפקודי והרגשי של כל אדם שלעיתים ישנו את חייו. מומלץ כבר בשלבים הראשונים של השיקום להתייעץ עם עו"ס המחלקה לבדיקת הזכויות הרפואיות והכלכליות בקהילה ודרכי מימושן כדי להתכונן מראש לשלב זה.

נושאים שחשוב לתת עליהם את הדעת:

 1. לקראת סיום תהליך השיקום ולקראת החזרה הביתה ולקהילה יערוך הצוות הרב מקצועי הערכה וסיכום של תוצאות התהליך השיקומי, יגבש המלצות להמשך טיפול וידריך את המטופל ומשפחתו לגבי צרכיו במצב החדש. סיכום התהליך יתועד בכתב והעתק יינתן למשפחה.
 2. על מכתב השחרור לכלול סיכום הרפואי המפרט את מצבו הרפואי של המטופל, הערכת יכולותיו התפקודיות, יכולתו לחזרה לנהיגה והמלצות להמשך טיפול ושיקום בקהילה, כולל הערכה נוירופסיכולוגית במידת הצורך. לקריאה נוספת קראו בעמוד חזרה לנהיגה.
 3. קבלת הדרכה ומידע לגבי סוגי הטיפול הנדרשים: טיפול סיעודי, תרופתי, הזנה, תרגילי פיזיותרפיה, המשך טיפול רפואי ותרופתי בשיקום ובקהילה. פניה למוסד הביטוח הלאומי לבדיקת זכאות לגמלאות. מומלץ לפנות לעו"ס של המחלקה בעזרה למילוי הטפסים הרלוונטיים. בחלק מבתי החולים ניתן לפנות לנציגי הביטוח הלאומי הנמצאים בבית החולים. משפחות הקשישים יכולים לפנות ליחידות "סגולה" של המשרד לשוויון חברתי הנמצאים בכל בית חולים. לקריאה נוספת קראו בעמוד נכות כללית וקצבאות הביטוח הלאומי.
  לקריאה נוספת קראו בעמוד נכות כללית וקצבאות הביטוח הלאומי
 4. היערכות להעסקת מטפל/ מעבר למוסד: התייחסות מפורשת לרמת ההשגחה הנדרשת, כמו: השגחה צמודה למטופלים, או עזרה של מספר שעות ביום. מומלץ להתחיל את התהליך הבירוקרטי כמה שיותר מוקדם בשלב האשפוז ולא לחכות לשלב החזרה הביתה. לקריאה נוספת קראו בעמוד העסקת עובד זר בפרק זכויות. הגשת בקשה להשתתפות של משרד הבריאות במימון השהייה במוסד במידת הצורך.
  לקריאה נוספת קראו בעמוד העסקת עובד זר בפרק זכויות
 5. התאמת הבית והציוד: יש לוודא שהבית מוכן לקליטת המטופל. לפעמים צריך לעשות התאמות שונות בבית, כמו למשל – הרחבת המעברים והכניסות לחדרים כך שכיסא גלגלים יוכל לעבור, החלפת אמבטיה במקלחון, התקנת ידיות אחיזה וכו'. ניתן לקרוא עוד בנושא בעמוד היערכות הבית, וטיפים והמלצות לציוד מותאם לבית.
  ניתן לקרוא עוד בנושא בעמוד היערכות הבית, וטיפים והמלצות לציוד מותאם לבית
 6. הכנת והתאמת אביזרי עזר: כגון כיסא גלגלים, כיסא רחצה, מנוף, בלון חמצן על פי המלצת הצוות הרפואי. לרוב ניתן לשכור את הציוד מארגונים כמו "יד שרה" או "עזר מציון". במידה וצריך לרכוש ציוד כזה ניתן להיעזר בעו"ס המחלקה שיפנה אתכם לבקש השתתפות של משרד הבריאות במימון. ניתן לקרוא עוד בעמוד סיוע בקבלת ציוד שיקומי.
  ניתן לקרוא עוד בעמוד סיוע בקבלת ציוד שיקומי
 7. הנחיות להמשך שיקום תעסוקתי וחזרה לעבודה והפניה לרופא תעסוקה. חזרה לעבודה.
  ניתן לקרוא עוד בעמוד על שקיום מיקצועי ושיקום תעסוקתי
 8. הוצאת אישור לאפוטרופוס במידת הצורך. ניתן לקרא עוד בנושא בעמוד אפוטרופוס וייפוי כוח.
  ניתן לקרא עוד בנושא בעמוד אפוטרופוס וייפוי כוח

במידת הצורך ניתן לבקש עזרה מגורמים בקהילה:

עו"ס קופ"ח–  לסיוע בנושא התרופות, ליווי רגשי והתארגנות בבית ובקהילה.

עו"ס רווחה– לשירותי הרווחה בקהילה אפשרויות הסיוע שונים כגון: שירות מתנדבים למטופל או לסיוע לילדיו, ארוחות חמות, סיוע ברכישת מוצרים, מועדונים חברתיים ועוד

במידת הצורך ניתן לבקש עזרה מגורמים בקהילה:
עו"ס קופ"ח–  לסיוע בנושא התרופות, ליווי רגשי והתארגנות בבית ובקהילה.
עו"ס רווחה– לשירותי הרווחה בקהילה אפשרויות הסיוע שונים כגון: שירות מתנדבים למטופל או לסיוע לילדיו, ארוחות חמות, סיוע ברכישת מוצרים, מועדונים חברתיים ועוד


שיקום בקהילה: מכונים ומרפאות

אחרי שלב השיקום באשפוז מלא או אשפוז יום, המטופלים זכאים להמשיך לקבל את הטיפולים השיקומיים שצריכים במסגרות הקופות המבטחות בקהילה.
שיקום זה רלוונטי בעיקר כאשר ההמלצה מהמסגרת הקודמת היא להמשך שיקום בפחות מ-3 תחומים שיקומיים (למשל פיזיותרפיה בלבד).

לאחר סיום תהליך השיקום האקוטי, כאשר המטופל נמצא בשלב "הכרוני", שלב יחסית סטטי של ההתקדמות בשיקום, ולאחר סיום פרקי זמן השיקום האינטנסיבי שהומלצו לאחר האירוע, ישנה הגבלה ביחס לכמות הטיפולים להם הוא זכאי בכל שנה, עפ"י סל הבריאות. טיפולי שיקום אלו ניתנים במסגרת חוק בריאות ממלכתי ע"י הקופה המבטחת, וכמות הטיפולים המאושרת לשנה לרוב נעה בין 12-24, בהתאם לקופה ולסוג השיקום. ניתן להגיע לשיקום זה דרך המלצה מרופא השיקום במסגרת שיקומית אחרת או דרך רופא המשפחה.

ניתן לקבל שיקום זה עם המלצה, באחד מן המקרים הבאים:

 1. לאחר השחרור מאשפוז הביתה כשלא הוגדר צורך בשיקום באשפוז או שיקום יום.
 2. לאחר השיקום באשפוז (כשלא הוגדר המשך שיקום במסגרת אשפוז/שיקום יום.
 3. לאחר אשפוז יום  כשהוגדר צורך להמשיך את רצף הטיפול.
 4. בהתאם לצרכי מטופל בקהילה, גם עם לא היה כלל באשפוז

קופת החולים מספקות את הטיפולים בדרך כלל במסגרת הסניף המקומי או באמצעות רכישת שירות ממכונים פרטיים בקהילה. לעתים ניתן לקבל שיקום זה גם במכונים ומרפאות של בתי החולים, בהינתן טופס 17 מהקופה.


שיקום בקהילה: שיקום בית

במקרים מסוימים ניתן לקבל שיקום בקהילה בבית המשתקם
שיקום בבית המטופל נותן מענה למטופלים אשר בדרך כלל היו נוהגים להגיע למרפאות ומרכזי שיקום בקהילה. יתרונות השיקום הביתי הם בנוחות עבור המטופל שאינו נצרך לבצע נסיעות רבות אל מרכז השיקום, נמצא בסביבה הטבעית שלו  ובכך נוצר חיבור למטרות שיקומיות בביתו של המטופל. יתרון נוסף הינו בהפחתת הסיכון לחשיפה לזיהומים.

לפני החלטה על שיקום בבית חשוב לקחת בחשבון שיקולים כמו: נגישות לשירותים בקהילה, קיומה של תמיכה בבית, נגישות בבית וכדומה. יש לקחת בחשבון ולבחון עם הרופא והעובדת הסוציאלית והרופא במוסד השיקומי הקודם, אם עדיף המלצה לשיקום אשפוז נוסף, אם אין תנאים מיטיבים לשיקום בקהילה (מוסדות גאוגרפיים מקצועיים קרובים) או לשיקום בית (נגישות, תמיכה משפחתית).

כמו-כן, כל קופה מפעילה יחידת טיפול בית המעניקה מענה שיקומי וסיעודי לזקוקים לכך בביתם. שירות זה מופעל תחת הנהלת הסיעוד בקופה, ודרכה ניתן לפנות לקבלת השירות. שירות זה כולל רופא/ה, אח/ות, מרפא/ה בעיסוק, פיזיותרפיסט/ית, קלינאי/ת תקשורת ועובד/ת סוציאלית.ככלל, לקופה אסור להמיר המלצה לשיקום באשפוז מלא/יום לשיקום בבית המטופל, גם אם השיקום אינטנסיבי.
כמו-כן, לא ניתן להמיר את ההמלצה לשיקום מלא/יום לשיקום בית, בטענה של חוסר מיטות בסביבה הגאוגרפית הקרובה או שאין בנמצא מטפל בתחום השיקום הרלוונטי.

אם בכל זאת הקופה לא המירה את השיקום בטענה זו ניתן: 

 1. לפנות למנהל התחום השיקומי הרלוונטי במחוז,
 2. לפנות לנציב קבילות הציבור בקופה
 3. להגיש ערעור למשרד הבריאות

למידע נוסף אודות שירותי שיקום לפי קופ"ח: לחצו כאן

דילוג לתוכן