ממחקר חדש עולה שזיהום אוויר מעלה את הסיכון לשבץ מוחי.

ממחקר חדש של אוניברסיטת דרקסל ארה"ב שהוצג בכנס הבינלאומי לשבץ של האגודה האמריקאית לשבץ 2016, עולה כי קיים קשר בין זיהום אוויר ומחלות לב וכלי דם. המחקר התבסס על נתונים מארה"ב ומסין, מאחר שאלו שתי התורמות הגדולות בעולם לפליטת גזי חממה.

החוקרים בדקו את האינטראקציה בין איכות האוויר למספר מקרי שבץ מוחי, וזה לצד השפעה פוטנציאלית של טמפרטורה. לשם כך ניתחו החוקרים מידע מהשנים 2010-2013 מ- 1118 ערים ב-49 מדינות בארה"ב, ומ- 120 ערים ב- 32 פרובינציות בסין. החוקרים בדקו את איכות האוויר על-פי החלקיקים הנמצאים בו, כולל אבק, לכלוך, עשן וטיפות נוזלים.

פרט לשתי מדינות, החוקרים מצאו שהמספר הכולל של מקרי השבץ עלה ב- 1.19% באזורים בהם קיים זיהום אוויר בעל סיכון בריאותי. בנוסף, מצאו החוקרים הבדלים משמעותיים באזורים שונים בארה"ב, כאשר בדרום הממוצע השנתי לזיהום אוויר היה הגבוה ביותר, בעוד שבמערב היה את הממוצע הנמוך ביותר- אלה עולים בקנה אחד עם העובדה שבדרום קיימת השכיחות הגבוהה ביותר לשבץ, הגבוהה ב- 4.2% בהשוואה לאלו במערב, בעלי השכיחות הנמוכה ב- 3%.

זיהום אוויר

כמו כן גילו החוקרים כי שינוי טמפרטורה הייתה השפעה על איכות האוויר ועל הסיכון לשבץ מוחי: ימים גשומים וסוערים בקיץ עוזרים בפיזור הזיהום; טמפרטורות גבוהות עלולות ליצור להוביל לעלייה בסיכון לשבץ ולמחלות אחרות הקשורות בחום ובאיכות האוויר; חולים עם שבץ נמצאים בסכנה גדולה יותר להתייבשות בקיץ, כמו גם לדלקת ריאות, שפעת ומחלות נשימה בחורף; נשים וקשישים פגיעים יותר לשבץ עקב איכות אוויר ומחלות הקשורות לחום.

למרות שחולים אינם יכולים לשלוט באיכות האוויר, הממצאים הללו מספקים עדות לקובעי מדיניות ובריאות הציבור כדי שיוכלו לפתח מודלים לניטור האוויר ולחיזוי מזג האוויר, כך שמטופלים יוכלו להגן על עצמם מבעוד מועד.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *