תרופות וטיפולים בשבץ מוחי

תרופות לטיפול אקוטי (tpa)

Tissue plasminogen activator – מסייע בפירוק קריש דם וניתן במקרים של אוטם שריר הלב. אפשר לתת טיפול זה רק במהלך 4.5 השעות הראשונות מהתחלת השבץ המוחי ולאחר שנשלל דימום במוח באמצעות בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת). טיפול זה דורש אשפוז במחלקה נוירולוגית והשגחה רפואית. הטיפול מפחית את הסיכוי למוגבלות ונכות אצל אלו שעברו שבץ מוחי.

טיפולים המיועדים למניעת היווצרות קרישי דם ולהפחתת הסיכון לשבץ מוחי

טיפולים נוגדי טסיות ונוגדי קרישה ("מדללי דם") מסייעים לצמצם את הסיכון לשבץ מוחי על ידי מניעה מהדם להיקרש. כחלק מתכנית הטיפול, הרופא יתייחס לגורמים אחרים שעשויים להשפיע על הטיפול ותוצאותיו, כגון: לחץ דם, כולסטרול גבוה, סוכרת, שבץ מוחי קודם, עודף משקל, עישון ועוד,  ועל כן יתאים את הטיפול התרופתי בהתאם לנסיבות האישיות של החולה. אם התרופות  גורמות לך להרגיש לא טוב, עליך לפנות לרופא, על מנת לקבוע אם הטיפולים מפריעים אחד לשני או האם עשויות להיות תגובות בין-תרופתיות.

טיפול נכון בפרפור פרוזדורים בשילוב עם טיפול בנוגדי קרישה מפחית את הסיכון לאירוע מוחי ב-70%. וורפרין (קומדין) ותכשירי הפרין היוו בסיס לטיפול נוגד קרישה במשך מספר עשורים, בשנים האחרונות פותחו נוגדי הקרישה חדשים המתקרבים לקריטריונים של נוגד הקרישה האידיאלי ועשויים לשפר את איכות הטיפול.

ישנו מגוון של תרופות נוגדות קרישה להלן הצגה של הקבוצות השונות.

נוגדי קרישה פומיים:

נוגדי ויטמין-k  לדוגמא: קומדין – וורפין, סינטרום

ישנם ארבעה גורמי קרישה (חלבונים) חיוניים בגוף המסתמכים על ויטמין   K כדי לאפשר לדם להיקרש. נוגדי ויטמין  kמעכבים את יצירת גורמים אלה בגוף ובכך מונעים היווצרות קרישים. יש לבצע בדיקות דם קבועות  כדי לוודא כי התרופה פועלת ושהמינון מתאים. המינון המתאים נקבע על ידי בדיקות דם וסמן הנקרא INR  שאמור להיות 2.0-3.0.

תכשירים מעכבים ישירים של תרומבין DTI  (לדוגמא: דביגטראן – פרדקסה)

מערכת קרישת הדם בגוף כוללת אנזים הנקרא תרומבין. הגוף מייצר אנזים זה ומשתמש בו כדי לעורר היווצרות קרישים. תרופות מקבוצת DTI  מעכבות יצירת תרומבין ובכך מונעות היווצרות קרישי דם. פעילותה של התרופה צפויה ועל כן אין צורך בניתור ע"י בדיקות דם שגרתיות כגון בדיקות INR. יש לבצע הערכת תפקודי כליה לפני תחילת הטיפול בתרופה. התרופה כמעט ואינה מושפעת ממזון.

תכשירים מעכבי פקטור Xa (לדוגמא: ריברוקסבאן – קסרלטו, אפיקסבאן- אלקוויס)

מערכת קרישת הדם בגוף כוללת את חלבון הקרישה Xa. תרופות המעכבות יצירת החלבון מונעות היווצרות קרישי דם הינם דור חדש של נוגדי קרישה. פעילותן של התרופות צפויה ואין צורך בבדיקות דם שגרתיות כגון בדיקות  INR. הפינוי הכלייתי של התרופה נמוך יחסית ולכן מתאים יותר למטופלים המבוגרים. התרופות כמעט ואינה מושפעות ממזון.

טיפול בשבץ

טיפול בשבץ חשוב למניעת הישנותו

נוגדי טסיות (לדוגמה: אספירין, קלופידוגרל ופלוויקס)

לטסיות דם תפקיד חשוב במערכת קרישת הדם. נוגדי טסיות מעכבים את תפקוד הטסיות ובכך מפחיתים יצירת קרישים. נוגדי טסיות ניתנים לחולים עם פרפור פרוזדורים הנמצאים בסיכון נמוך לשבץ מוחי.

הנה מספר עצות למניעת מצבים העשויים לגרום לדימום:

  • כאשר לוקחים נוגדי קרישה נוטים לדמם ביתר קלות. אם קיבלתם מכה בראש או שנפלתם, התקשרו מיד לרופא או למוקד רפואי מכיוון שקיים סיכוי לדימום פנימי מבלי לראות סימנים חיצוניים לכך
  • הקדישו תשומת לב רבה בעת שימוש בסכינים, מספריים או כל חפץ חד אחר. אם זה אפשרי, העדיפו שימוש במכונת גילוח חשמלית.
  • השתמשו במברשת שיניים רכה וחוט דנטלי בציפוי שעווה. אל תשתמשו בקיסמי שיניים.
  • לפני כל טיפול אצל רופא שיניים או שיננית, הקפידו לציין שאתם לוקחים נוגדי קרישה
  • כשאתם עובדים בגינה או משתמשים בחפצים חדים, הקפידו ללבוש כפפות
  • אם אתם סובלים מיבלות, פנו למרפאה. אל תנסו לטפל בהם בעצמכם
  • הימנעו מנפילות – וודאו שהמדרגות והרצפה אינם עמוסים בחפצים מיותרים בהם אתם עשויים להיתקל, ונגבו שטחים רטובים מיד כדי למנוע החלקה.

טיפול צנתורי למניעת שבץ מוחי-watchman

טכנולוגיה התערבותית באמצעות צנתור להפחתת הסיכון לשבץ מוחי בחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים לא מסתמי ומיועדת לחולים שאינם יכולים לקבל טיפול תרופתי בנוגדי קרישה מסיבות שונות. הטכנולוגיה מאפשרת חסימת מעברי קרישי דם מאוזנית העליה השמאלית (האזור ממנו נשלחים הקרישים הגורמים לשבץ מוחי) באמצעות התקן מיוחד-watchman.

סטטינים

סטטינים הינה קבוצת התרופות העיקרית המשמשת להורדת כולסטרול גבוה, והפחתת הסיכון למחלות לב כליליות. הסטטינים משמשים להורדת טריגליצרידים ובעלי פוטנציאל העלאת רמות הכולסטרול הטוב. אף שקיימים סוגי סטטינים שונים, מנגנון פעולתם דומה והוא מבוסס על עיכוב פעולת האנזים (רדוקטז) המשתתף בתהליך יצירת הכולסטרול, דבר המביא להפחתת שיעור ייצור הכולסטרול בכבד ולירידת רמות הכולסטרול הכללי והכולסטרול הרע.

תרופות להורדת לחץ דם

תרופות להורדת לחץ דם נחלקות למספר קבוצות:

קבוצה 1: חוסמי סידן, משתנים וחוסמי אלפא.

קבוצה 2: חוסמי ביתא, מעכבי האנזים המהפך וחוסמי הרצפטור לאנגיוטנסין.

לתרופות השפעות שונות מאדם לאדם. הרופא יתאים לחולה את התרופה אשר תביא לאיזון לחץ הדם עם מינימום תופעות לוואי וייקח בחשבון את גיל החולה, הדופק, בעיות רפואיות נוספות וכו'. שילוב של מספר תרופות נמצא יעיל יותר בהורדה של לחץ הדם לעומת שימוש בתרופה אחת, לכן במקרה שתרופה לא נותנת תוצאות מספקות הרופא ממליץ לעיתים להוסיף תרופה נוספת. בד"כ ישולבו תרופה מקבוצה 1 עם תרופה מקבוצה 2.

תוצאות הטיפול התרופתי אינן מידיות ויש להיאזר בסבלנות ולמדוד לחץ דם באופן קבוע על מנת לאבחן אם התרופה מביאה להורדת לחץ דם במידה הרצויה. חשוב לשים לב ולדווח לרופא על כל תופעה חריגה המורגשת בזמן הטיפול. בכל מקרה אין להפסיק את הטיפול בפתאומיות, שכן בתרופות מסוימות הדבר עלול לגרום להחמרה במצב, לכן לפני שמפסיקים יש להיוועץ ברופא.

טיפולים בספסטיות (לדוגמא דיספורט ובוטוקוס)

טיפול בוטלינום טוקסין מיועד לסובלים מספסטיות (התכווצות חזקה וקבועה של השריר) בגפה העליונה בקרב חולי שבץ מוחי. מדובר בטיפול יעיל ומשמעותי לחולי שבץ מוחי שנותרו עם פגיעה ביכולת התנועה והתפקוד של הגפה העליונה, הגורמת להם להיות תלויים בגורמים שונים כמו מטפלים או בני משפחה.

הבוטלוניום טוקסין מוזרק לשריר וחודר לתוך סיבי העצב ובכך מסייע בחסימת שחרור האצטיל כולין (חומר כימי המעורב בהתכווצות השריר ובהפרעות תנועה), חסימה זו מקלה משמעותית על התכווצות השריר והכאב המלווה אותה. הפעולה מתבצעת לאחר ניקוי של מקום ההזרקה, ללא שימוש בהרדמה מקומית . השפעת הטיפול מתחילה תוך מספר ימים מההזרקה, ומגיעה לשיאה כשבועיים עד שלושה שבועות. משך ההשפעה הממוצע הנו כשלושה חודשים, ולכן בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת. יש צורך בפעילות פיזיוטראפיה בגפה עם קבלת הטיפול הרפואי כדי למקסם את יעילות הטיפול.

תכשיר להפחתת התקפי בכי וצחוק (לדוגמא נודסקה)

אחד הסימפטומים המאפיינים את השבץ המוחי הוא התפרצות בלתי-נשלטת של צחוק ובכי בצורה פתאומית ותכופה. חולים הסובלים מתופעה זו מתפרצים בבכי או צחוק ללא כל גירוי חיצוני או סיבה נראית לעין, ולעתים חווים עוגמת נפש קשה עקב חוסר היכולת לשלוט על הרגש המופגן בציבור.

התרופה ניתנת בקפסולה דרך הפה, פעמיים ביום (במרווח של 12 שעות).