בדיקות נפוצות

על מנת לאמוד את המצב הרפואי ולהגיע לאבחנה מדויקת ואמינה, עומדים לרשות הצוות הרפואי מספר בדיקות עזר. במהלך השהות בבית החולים ובהתאם למצב החולה, הצוות ישקול אילו בדיקות יש לעבור ומתי.

CT – בבדיקה זו המכשיר מבצע צילומי רנטגן רבים וצפופים המתורגמים באופן ממוחשב לסריקה של המוח מאפשרת לאבחן את סוג השבץ (דימום או אוטם). את הבדיקה ניתן לבצע עם הזרקת חומר ניגוד או בלעדיו על-פי הצורך והחלטת הרופא. חומר הניגוד מסייע בהדגמת כלי דם.

MRI – בדיקת הדמיה המבוססת על פעולה של שדות מגנטים וגלי רדיו. בדיקה זו הינה אמצעי נוסף לאבחון הפגיעה המוחית.

EEG – בדיקה זו בודקת את הפעילות החשמלית של המוח, באמצעות אלקטרודות המחוברות לקרקפת.

בדיקת דופלר – זוהי בדיקת אולטרה סאונד של עורקי הצוואר בה ניתן להתרשם מאיכות ומהירות זרימת הדם בעורקי הצוואר לאיתור היצרות או חסימה.  המידע שמתקבל חשוב לקבלת החלטות להמשך הטיפול המתאים.

T.C.D  – בדיקת דופלר תוך גולגולתית- בדיקה זו מעריכה את מצב כלי הדם בתוך המוח ובודקת את מהירות זרימת הדם בתוכם.

אקו לב בדיקה הבודקת את חללי הלב באמצעות גלי קול, במטרה לשלול פתולוגיות המהוות מקור לשליחת קרישים או תסחיפים למוח.

א.ק.ג

תוצאות מוניטור

TEE  –  או לב דרך הוושט- בדיקה זו מתבצעת דרך הוושט ומאפשרת הדגמה מדויקת יותר של הלב ושל כלי  הדם הגדולים בבית החזה באמצעות גלי קול. בדיקה זו נועדה לאתר תסחיפים שמקורם בלב או מומים מולדים שלא אותרו.היא מבוצעת במקרים מיוחדים במכון הלב בהרדמה מקומית של הלוע ובמידת הצורך תוך מתן תרופה מרגיעה הגורמת לטשטוש קל.

הולטר לב– מכשיר אק"ג המקליט את קצב הלב לאורך זמן ( 24-48 שעות) ומאפשר לזהות הפרעות קצב כגון פרפור פרוזדורים שלא נצפה בבדיקת אק"ג שגרתית חד פעמית.

מכשור עזר להערכת המצב הרפואי ולהתרעה על שינויים הקיים ביחידה לטיפול מוגבר/ נמרץ:

מוניטור מסייע למעקב מתמיד על פעילות הלב . החיבור למוניטור נעשה באמצעות  3 או 5 חוטים מוליכים המחוברים לבית החזה בעזרת מדבקות .

מד רווי חמצן (סטורציה)– בעזרתו ניתן לבדוק ריווי חמצן בדם, המכשיר מחובר לאצבע או לאוזן באמצעות חוטים מוליכים. ריווי חמצן מתקרב ל- 100% באדם לא מעשן , בקרב מעשנים הערכים נמוכים יותר .