מחקר –PRECIOUS על שימוש בתרופות נפוצות לטיפול בסיבוכי שבץ מוחי ולהצלת חיים

מחקר זה משתמש בתרופות מדף זולות, פשוטות, בטוחות וזמינות.

בברית האירופית לשבץ מוחי (Stroke Alliance for Europe – SAFE) שוחחו עם ד"ר בארט ואן דר וורפ, רכז פרויקט המחקר, מהמרכז הרפואי האקדמי באטורכט שבהולנד.

ד"ר ואן דר וורפ, על מה המחקר?

בימים הראשונים לאחר שבץ מוחי, כשליש מכלל החולים מפתחים סיבוך כמו חום או דלקת ריאות, שהם סיבוכים שכיחים יותר בקרב חולים מבוגרים או כאלו שלקו בשבץ מוחי חמור ומשבית. הסיבוכים יכולים להאט את ההחלמה ולהאריך את השהות בבית החולים ולמרבה הצער קשורים לסיכון מוגבר למוות או תלות ארוכת טווח בשירותי בריאות. באופן תיאורטי אפשר להפחית את הסיכוי לפיתוח זיהום או חום על ידי טיפול תרופתי פשוט מאוד, בטוח וזול, כמו מטוקלופרמיד למניעת בחילות והקאות, אנטיביוטיקה למניעת זיהומים ואקמול למניעת הופעת חום.

מחקר Precious בוחן אם התרופות האלו רק מונעות סיבוכים או שהן גם משפרות את ההחלמה ומפחיתות את הסיכון למוות בקרב חולים מבוגרים שחוו שבץ מוחי חריף.

ד"ר ואן דר וורפ – אילו תוצאות התקבלו בינתיים?

מעל 1,400 חולים מתשע מדינות באירופה השתתפו בינתיים במחקר Precious. התוצאות הסופיות יתבררו רק אחרי השלמת המחקר בנובמבר 2022, אבל סקירה שנתית של ועדת בטיחות בלתי תלויה הראתה כי התרופות בהן משתמשים במחקר Precious אכן בטוחות.

ד"ר ואן דר וורפ – מה משמעות המחקר הזה לחולי שבץ מוחי?

בפשטות, אם הטיפולים הזולים והזמינים האלה יעבדו כמו שאנחנו מקווים, הם יוכלו להציל את חייהם של אלפי מבוגרים באירופה שמחלימים משבץ מוחי.

למידע נוסף האזינו לוולטר סלואיס, רכז הניסוי מספר על הפרויקט

בקרו באתר האינטרנט של הפרויקט https://www.precious-trial.eu/.

PRECIOUS קיבלה מימון מתוכנית המחקר והחדשנות Horizon 2020 של האיחוד האירופי במסגרת הסכם מענק מס' 634809.

דילוג לתוכן