מחקר: פרפור פרוזדורים ללא סימפטומים המתגלה באקראי מעלה את הסיכון לתמותה משבץ מוחי

מחקר חדש שנערך באוסטרליה מחזק את הטענה כי יש לבצע בדיקה לאבחון  לכל מי שנמצא  מעל גיל 65 גם ללא סימפטומים. זאת מכיוון שהמחקר מצא כי אנשים שאצלם התגלה במקרה המרפאה פרפור פרוזדורים, ללא סימפטומים היו בסיכון גבוה הרבה יותר למות משבת מוחי או התקף לב מאשר אלו שלא התגלה אצלם הפרפור.

בנוסף לכך, המחקר מצא כי אצל המטופלים שאצלם התגלה פרפור פרוזדורים היה שיפור משמעותי לאחר הטיפול בנוגדי קרישה נוגדי טסיות, לעומת אלו שלא טופלו או שטופלו בנוגדי טסיות בלבד. במסגרת המחקר הושוותה קבוצה של כ-5,555 מטופלים מאובחנים עם פרפור פרוזדורים מעל גיל 65 עם קבוצה של כ-24,000 אנשים אחרים שהיו דומים מבחינת מין וגיל. החוקרים עקבו אחר הקבוצות למשך זמן, ובדקו את גורמי התמותה ועוד.

אבחון ספונטני של פרפור פרוזדורים

פרפור פרוזדורים: אצל חלק מחולי השבץ הפרפור מתגלה רק לאחר השבץ הראשון

כיום ההנחיות של האיגוד הקרדיולוגי האירופאי ממליצות על בדיקות פרפור פרוזדורים של בני 65 ומעלה המגיעים למרפאה, לעומת ההנחיות האמריקאיות שאינן תומכות בכך. המחקר החדש מראה כי יש הצדקה רבה יותר להנחיות האירופאיות.

החוקרים מצאו גם הפרעות הקצב שהתגלו באמצעות מכשיר לא תמיד מלוות בסימנים אחרים כמו דפיקות לב, או האצת דופק במנוחה, ולכן פעמים רבות ההתגלות של פרפור הפרוזדורים מתרחשת רק לאחר השבץ המוחי הראשון. על פי החוקרים ב-20-45% ממקרי השבץ הנובעים מפרפור פרוזדורים התרחשו אצל אנשים שלא אובחנו קודם עם פרפור פרוזדורים.

המחקר המדובר פורסם בכתב העת  Thrombosis and Haemostasis, בחודש אוגוסט.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *