יום השבץ המוחי הבינ"ל 2020

1 מכל 4 אנשים, עלול ללקות בשבץ מוחי!

 75% מהמקרים יכולים להימנע על ידי איזון לחץ דם, שמירה על רמות כולסטרול וסוכר תקינות, הימנעות מעישון, פעילות גופנית, ושמירה על אורח חיים בריא.

יום השבץ המוחי הבינ"ל שחל ב- 29.10 צוין על ידי אירגוני בריאות בעולם בדרכים שונות.

לציון היום, פרסם האיגוד הישראלי לנוירולוגיה בראשותו של פרופ' טנה ובשיתוף עם פרופ' נתן בורנשטיין, יו"ר החברה הישראלית לשבץ מוחי ויו"ר עמותת נאמן, נפגעי אירוע מוחי, תמונת מצב עדכנית המעידה כי בכל יום מתרחשים בישראל כ- 50 אירועי שבץ מוחי, סה"כ 20,000 בשנה. בכל רגע נתון  מאושפזים בבתי החולים בישראל

350 גברים ונשים אחרי שבץ מוחי חד. משתחררים 50, ומתאשפזים 50 חולים חדשים.

20% מהמקרים הם אנשים מתחת לגיל 60.

באשר לרופאים ולמערכת האשפוז: רק 25 מומחי שבץ נמצאים היום בישראל; ויותר ממחצית חולי השבץ מאושפזים במחלקות פנימיות, 40% בנוירולוגיות ורק עשרות בודדות ביחידות שבץ ייעודיות.

עמותת נאמן ציינה את יום השבץ העולמי בקמפיין להעלאת המודעות לסימנים המוקדמים לשבץ מוחי, ולחשיבות מהירות ההגעה לטיפול. הקמפיין מיוצג על ידי ראשי התיבות f.a.s.t – : פנים, ידיים, שפה וזמן.

תוכלו לראות את הסרטון שפרסמנו ביום השבץ, ובהזדמנות זו לעשות לייק לדף הפייסבוק של העמותה:

https://www.facebook.com/neeman.org/videos/397544894713682

ארגון הבריאות העולמי ציין את היום בסיסמה –

Join the move-ment ופרסם אתגר-רשת שבו הוא קרא לאירגוני השבץ המוחי, נפגעי שבץ ואנשים בכלל לצלם את עצמם רוקדים לשם העלאת המודעות לשבץ מוחי. המסר בקמפיין הוא שתנועה ופעילות גופנית היא אחת הדרכים למניעת שבץ מוחי.

אנשים מכל העולם שלחו סרטוני וידאו שלהם רוקדים ריקודים שונים במקומות שונים. אם תרצו תוכלו לראות אותם בקישור הבא: – https://www.youtube.com/watch?v=d28NneB7zFs&list=PLKdrUrU1QqBJBkr1wTyMKhQwuihVR61zG

למי שרוצה לעשות חיפוש ולראות את כל הפעילות התיוג לפעילות הוא –

#globaldancechain   .

הפעילות סביב האתגר היא כולה פעילות מניעה העוסקת בגורמי סיכון, מניעה וסימנים מוקדמים לשבץ מוחי.

רוצים להצטרף לאתגר, ולצלם את המהלכים הכי טובים שלכם בריקוד?

הנה ההוראות

https://www.world-stroke.org/world-stroke-day-campaign/world-stroke-day

איגוד השבץ המוחי האמריקאי העלה גם הוא קמפיין שכולו מניעה, הפעם עם עצות פרקטיות של אורח חיים בריא תחת הסיסמא – I will not have stroke – לא יהיה לי שבץ מוחי. עם סרטון קצר ופשוט שנותן שלושה כללים למניעה. אפשר לראות אותו בקישור הבא:

אחד הדגשים בסרטון הוא על הצורך ב-ניטור מתמיד של גורמי סיכון שקטים כמו יתר לחץ דם, שומנים בדם וסוכר.

דילוג לתוכן