הקשר הבלתי צפוי בין שבץ מוחי ועישון

על הקשר בין עישון והנטייה לשבץ מוחי רובנו כבר שמענו, אלא שעכשיו שני מחקרים חדשים מראים על קשר בין פגיעה בעקבות שבץ מוחי ובין הנטייה להפסיק לעשן. האם הפתרון לבעיית ההתמכרות בדרך?

כיום קיימות תרופות מרשם לטיפול בהתמכרות לטבק שמכילות חומר שנקשר למעברים העצביים במוח שמהם מופרש דופמין (חומר הקשור להתמכרות לניקוטין) ומצמצם את תסמיני הגמילה ואת הדחף לעשן. אלא שבסופו של דבר, כ-70% מהמשתמשים בתרופה זו חוזרים לעשן.

המחקרים, שנערכו באוניברסיטת רוצ'רסטר ארה"ב, הראו כי מכורים שלקו בשבץ מוחי וסבלו מפגיעה באזור מסוים במוח, שנקרא קליפת המוח המבודדת, היו בעליה נטייה הגדולה פי שתיים להפסיק לעשן וכן בעלי תסמיני גמילה הרבה פחות חמורים, בהשוואה לאלו שלקו בפגיעה באזור אחר במוח.

סרוב סיגריות

החוקרים בדקו 156 חולים שלקו בשבץ מוחי ובדקו את אזור פגיעתם במוח. הם עקבו אחר תהליך הגמילה של כל אחד מהחולים בזמן אשפוזם, כאשר המדדים לתסמיני גמילה היו כעס, חרדה, תשוקה, ריכוז, רעב, עצב ושינה. החולים שלקו באזור קליפת המוח המבודדת הביעו תסמיני גמילה הרבה פחות חמורים מאלו שלקו באזורים אחרים במוח. כמו כן, שלושה חודשים לאחר שחרורם מבית- החולים, המשיכו החולים לעקוב אחר תהליך הגמילה ושוב התגלה פער משמעותי בין אלו שלא חזרו לעשן לאלו שכן – כמעט פי שניים יותר מהלוקים באזור הקליפה המבודדת לא חזרו לעשן (70% לעומת 37%).

מחקרים אלו פותחים צוהר לשיטת טיפול חדשה שתוכל להתמקד באזור זה של המוח, לעזור בתהליך הגמילה מטבק, וככל הנראה גם מהתמכרויות אחרות, וכך ולמנוע יותר מקרים של שבץ מוחי ומחלות אחרות.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *