הושק מחקר "מתח" (TENSION) – שליפת קריש מהמוח

הושק מחקר בינלאומי חדש גדול המקווה למקסם את היתרונות המוכחים של טרומבקטומיה (שליפה של קריש דם thrombectomy). טרומבקטומיה הוא טיפול עבור סוגים מסוימים של שבץ מוח איסכמי חד שיכול להשתמש במכשור מכני מיוחד לשליפת הקריש מהמוח כדי להפחית באופן דרמטי את ההשפעות ארוכות הטווח של שבץ מוחי. התקנים קטנים מאוד משמשים לשלוף את קריש מכלי הדם במוח. פרוצדורה זאת מבוצעת על ידי נוירו רדיולוגים מיומנים מאוד ודורשת ציוד מיוחד של בית חולים.

מחקרים אחרונים בתחום תרומבקטומיה כללו קבוצות נבחרות ביותר של חולי שבץ מוחי. הם הראו כי אם משתמשים בחולי שבץ מוח שליבת האוטם  אצלם הינה קטנה טרומבקטומיה מפחיתה באופן משמעותי את רמת הנכות לאחר שבץ מוח על ידי החזרת זרימת הדם, ולכן מפחיתה נזק מוחי.

המחקר החדש, במסגרת פרויקט TENSION במימון האיחוד האירופי, יבחן את ההשפעות של שליפת קריש באופן מכני בקבוצה גדולה של מטופלים, אשר היתרון של תרומבקטומיה אינו ברור. TENSION יבדוק האם זה בטוח ויעיל לעשות טרומבקטומיה בחולים עם מה שנקרא "פגיעה רחבה", כלומר, פגיעה באזורים גדולים יותר של המוח בהשוואה למחקרים קודמים. החולים יוכלו גם להצטרף לניסוי עד 12 שעות לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים שלהם. זה ירחיב את אפשרות הטיפול לקבוצה גדולה יותר של חולים: הכוללים, למשל, את אלו שיש להם שבץ מוחי במהלך הלילה, והם נוטים יותר להתעכב בהגעה לבית החולים.

TENSION מקפיד לכלול את נקודת המבט של המטופל על הערכת תוצאות הניסוי והשפעות הטיפול שלו. חשוב לציין, הניסוי יספק גם ראיות על היתרונות הסוציו-אקונומיים של הגדלת השימוש בטרומבקטומיה מכני.

הניסוי יכלול עד 714 חולים ב 8  מדינות באירופה והפרויקט יפעל במשך 5 שנים, מחודש פברואר 2018. הניסוי מנוהל על ידי פרופ 'ד"ר גץ תומלה מאוניברסיטת המבורג-אפנדורף בהמבורג ופרופסור ד"ר מרטין Bendszus מאוניברסיטת היידלברג וקיבל מימון מתוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי.  פרופ 'תומאלה אמר כי מחקר "TENSION מטפל בבעיה בריאותית גדולה ויספק ראיות להתערבות טיפולית יעילה בחולים עם שבץ מוח חמור. פירוש הדבר שנשיג תוצאות טובות יותר למטופלים בודדים ונמנע מליקוים הקשורים  לשבץ מוח במספר גדול של מטופלים. ברמה החברתית, הטיפול החדש יסייע בהפחתת עלויות הקשורות לשבץ מוחי ".

לקבלת מידע נוסף, נא ליצור קשר עם research@safestroke.eu.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *