הגורמים לשבץ מוחי

יתר לחץ דם

70% מהלוקים בשבץ מוחי סובלים מיתר לחץ דם, ועל כן הוא נחשב לגורם סיכון עיקרי. ליתר לחץ דם אין כל תסמינים וניתן לזהות אותו רק באמצעות מדידה של לחץ הדם אצל הרופא או בבית. ככל שלחץ הדם עולה – כך גדל הסיכון ללקות בשבץ מוח,  ולהיפך: ירידה של 6 מ"מ/כספית בערכי לחץ הדם הדיאסטוליים (הערך הנמוך מבין הערכים של בדיקה) מביאה לירידה של לא פחות מ-40% בסיכון ללקות בשבץ מוח.

מדידה סדירה של ערכי לחץ הדם,  מעקב אחריו ואיזונו המוקפד חשובים עבור כל אחד לצורך מניעת שבץ מוחי.  עם זאת ישנן אוכלוסיות המוגדרות בסיכון גבוה יותר, אצלם האיזון לחץ הדם הוא קריטי, והן: הסובלים מהשמנת יתר, חולי סוכרת, צרכני אלכוהול, אנשים שאינם מבצעים פעילות גופניות, ואנשים שלהם היסטוריה לחץ הדם המומלץ הינו דיאסטולי 120-130/80-70 סיסטולי.

פרפור פרוזדורים

פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר ושכיחותה עולה עם הגיל. שכיחותו של פרפור פרוזדורים נמוכה מ- 1% בקרב אנשים מתחת לגיל 60, ומגיעה כמעט ל- 10% בקרב אנשים מעל גיל 80. פרפור פרוזדורים מתפתח בדרך כלל אצל מטופלים שסובלים מבעיות לב אחרות כמו אי ספיקת לב, מחלת מסתמים או טרשת העורקים הכליליים.  הפרעת קצב הלב מאטה את זרימת הדם בין העליות לחדרי הלב. דם שאינו זורם באופן תקין, נוטה להיקרש ולגרום לקריש דם, שעלול להיסחף עם זרם הדם למוח ולגרום לשבץ מוחי תסחיפי. מטופלים שסובלים מפרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון גבוה פי 5-6 ללקות בשבץ מוחי, בהשוואה לאוכלוסייה עם קצב לב תקין. את הפרפור ניתן לאבחן באמצעות בדיקות לא פולשניות, כגון א.ק.ג.

פרפור פרוזדורים מאופיין, לרוב, בהסתמך על דפוס הופעתו לאורך זמן:

  • פרפור פרוזדורים נשנה: שני אירועים של פרפור פרוזדורים או יותר
  • פרפור פרוזדורים התקפי (paroxysmal): אירועים החולפים באופן ספונטני תוך 7 ימים
  • פרפור פרוזדורים מתמשך: דרוש היפוך קצב באמצעות תרופות או הלם חשמלי על מנת לטפל בהפרעת הקצב
  • פרפור פרוזדורים כרוני: פרפור פרוזדורים מתמשך למרות קבלת טיפול נגד פרפור פרוזדורים, או כאשר היפוך קצב אינו מתאים.

פרפור פרוזדורים התקפי ומתמשך מסווגים כפרפור פרוזדורים נשנה בהסתמך על דפוס הפרעת הקצב.

 

 

סוכרת

אירועים מוחיים שכיחים פי 4 יותר בקרב חולי סוכרת (בין אם סוכרת סוג 1 התלויה באינסולין, ובין אם סוכרת  סוג 2 הנפוצה יותר) בהשוואה לכלל האוכלוסייה. מחלה זו עלולה להופיע ללא סימפטומים משמעותיים, וניתן לאתרה בבדיקת דם פשוטה בקופת חולים. סוכרת שאינה מאוזנת עלולה לגרום לחסימה בכלי הדם הקטנים באיברי הגוף השונים כמו מעיים וכליות ולחסימת כלי דם במוח המובילים לשבץ מוחי.

רמת שומנים גבוהה בדם

רמות השומנים בדם, או הכולסטרול הן גורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי. על כן חשוב במיוחד להקפיד על רמות נמוכות של ה- "כולסטרול רע" (LDL) ועל רמות גבוהות ככל הניתן של "כולסטרול טוב" (HDL). חשוב לוודא כי רמת הכולסטרול הכוללת בדם לא תעלה על 190 מיליגרם לדציליטר. תקרת ה LDL-המומלצת: 100 מ"ג/ד"ל למטופלים בריאים; פחות מ-100 מ"ג/ד"ל אצל אנשים בעלי גורמי סיכון; ופחות מ-70 מ"ג/ד"ל למי שכבר עבר צנתור טיפולי, התקף לב או שבץ מוחי.

גורמי סיכון לשבץ

גורמי הסיכון הם פצצת זמן

עישון

העישון מהווה זרז להתפתחות טרשת עורקים ולהעלאת רמות גורמי הקרישה בדם, ואף מקדם את הנזק הנוצר בדופן כלי הדם במוח. נמצא קשר בין עישון לשבץ מוחי ועוד מחלות רבות ועל כן מומלץ להפסיק לעשן – עכשיו!

שתייה מופרזת של אלכוהול

בתחום צריכת האלכוהול יש להבין בין שני כיוונים מנוגדים: שתייה מופרזת מהווה של אלכוהול הנה גורם סיכון לשבץ איסכמי וגם לדימום תוך מוחי. מנגד, שתיית אלכוהול ובעיקר יין אדום בכמויות  קטנות יש לה השפעה מגינה בפני שבץ איסכמי.

עודף משקל

הסיכון ללקות בשבץ מוחי גבוה יותר בקרב באנשים בעלי עודף משקל.  הסיכון הגבוה ביותר קיים בקרב אלו הנוטים להשמנה במרכז הגוף, צורת השמנה הקרויה "השמנה בטנית". מחקרים מצאו כי חלק מגורמי הסיכון קשורים זה בזה: השמנת יתר מובילה לרמות שומנים גבוהות בדם, יתר לחץ דם, ועמידות הגוף לאינסולין – עד להתפתחותה של מחלת סוכרת המבוגרים (סוכרת מסוג 2). מכלול התופעות שצוינו נקרא "תסמונת מטאבולית". מאידך, ירידה במשקל של 5% עד 10% בלבד עשויה להביא לירידה של 30% בשומן הבטני ובכך לשיפור משמעותי בפרופיל הסיכון לחלות במחלת לב וכלי דם ובשבץ מוחי.