האם המשקפיים של גוגל ישפרו את הטיפול בשבץ מוחי?

רופאים מבית החולים ממוריאל הרמן שביוסטון טקסס בארה"ב מנסים לבדוק האם השימוש במשקפי גוגל יכול לשפר את זמן התגובה שלהם לנפגעי שבת מוחי ובכך לשפר עוד יותר את זמן התגובה למקרה של שבץ. כידוע הגעה מוקדמת ככל האפשר לבית החולים, ולטיפול רפואי משפרת באופן ניכר את האפשרות לטפל בשבת המוחי ולמנוע את הנזקים. כיום המצב הוא כזה שרק 7% מהלוקים בשבץ מגיעים בזמן לבית החולים. יש לזכור כי המומחים מעריכים בכל דקה של שבת מוחי לא מטופל הולכים לאיבוד 2 מיליון תאי מוח.

הידיים חופשיות לטפל בשבץ המוחי

החוקרים בראשות ד"ר ג'יימס גרוטה, מנהל המרכז לחקר השבץ המוחי בבית החולים, מנסים להשתמש בטכנולוגיה החדישה, שהיא בעצם מעין מסגרת משקפיים דקיקה הכולל מצלמה ומסך קטן, ומאפשרת לאדם לצלם את אשר הוא רואה ולראות מידע על צג מחשב זעיר המקרין לעין, על מנת לאפשר למטפלים באמבולנס לשדר את המצב. לטענת החוקרים השימוש בטכנולוגיה זו עדיף על השימוש בטלפונים הניידים בשל האפשרות לשדר ולקבל מסרים מבלי להשתמש בידיים שיכולות להמשיך לטפל.

משקפי גוגל

משקפי גוגל

במסגרת מחקר הפיילוט, נתנו המשקפיים לפרמדיקים העובדים על ניידות אמבולנס, ואפשרו להם להתייעץ ישירות עם בית החולים מהמקום אליו הוקפצו עם חשד לשבץ מוחי. ההתייעצות חוסכת זמן ומאפשרת לתת למטופלים תרופות כבר בבית החולה או מקום ההקפה ולחסוך זמן יקר. אם הניסוי יצליח ואכן ישפר את תוצאות הטיפול צפויים כל הפרמדיקים בעיר לקבל משקפיים כאלה שיאפשר התייעצות עם בית החולים בזמן אמת.

לא רק משקפיים

פרויקט המשקפיים של גוגל מתחבר למאמץ נוסף שמבצעים הרופאים במרכז המחקר של השבץ, והוא ניידת הכוללת בתוכה סורק CT היכולה להחליף את הצורך במיון בית החולים ולקבוע אבחנה מהירה בשטח. הניידת המיוחדת נבנתה כך שתחסוך את זמן ההמתנה במיון, ומערכת ה-CT הייחודית יכולה כבר בדרך אל בית החולים לקבוע האם יש קריש דם במוחו של המטופל, ובכך לאפשר הגעה ישירות לטיפול להמסת הקריש או טיפול אחר שנדרש.

את הניידת ואת האפקטיביות שלה הן מבחינה רפואית והן מבחינה כלכלית, ייבדקו הרופאים בשנתיים הקרובות במחקר שייערך על כ-150 מטופלים שישתמשו בה.

 

 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *