תתעוררו! ניסוי קליני לסיוע למתעוררים עם שבץ מוחי מחפש מתנדבים

כ-20% ממקרי השבץ מתרחשים בזמן השינה. מטופלים שמתעוררים משינה עם תסמינים אינם יכולים להשתמש בטיפול המאושר היחיד – נטילת התרופה tPA המחסלת את הקריש. כיום הוכחה יעילותה של tPA רק כאשר היא ניתנת למטופלים בתוך 4.5 שעות מתחילת תסמיני השבץ המוחי, מכיוון שקיים חשש לדימום כאשר הטיפול ניתן בזמן מאוחר יותר. אם מועד תחילת השבץ אינו ידוע, כפי שקורה במטופלים המתעוררים משינה עם שבץ מוחי, אין אפשרות לתת למטופלים את התרופה.

WAKE UP הוא ניסוי קליני גדול הממומן ע"י האיחוד האירופי ומטרתו לבדוק את בטיחות ויעילות השימוש ב-tPA במטופלים שהתעוררו עם שבץ. הניסוי יעשה שימוש בהדמיית MRI על מנת לזהות אילו מטופלים נמצאים בסבירות גבוהה בחלון ההזדמנויות הקריטי בן 4.5 השעות ולכן ניתן לתת להם את התרופה.

מרבית מקרי השבץ נגרמים כאשר קריש דם מנתק את אספקת הדם לאזור כלשהו במוח. אם רקמת המוח אינה מקבלת חמצן במשך זמן רב מדי, תאי המוח מתחילים למות, והתוצאה היא נזק קבוע ובאופן פוטנציאלי נכות לצמיתות.

מתן tPA למטופלים מיד לאחר תחילת תסמיני השבץ עשוי לפתוח מחדש את העורק החסום, לחדש את זרימת הדם החיונית, ולהפחית את כמות הנזק המוחי שמתרחש. מדובר בטיפול יעיל מאד: אם נוטלים tPA בטווח של 4.5 שעות, גדל מספרם של האנשים המחלימים לחלוטין מהשבץ ב-10%, וכשליש מהמטופלים שנטלו את התרופה מפגינים תפקוד משופר מאלה שלא קבלו אותה.

wakeup

צוות WAKE UP בהנהלת ד"ר כריסטיאן גרלוף מהמרכז הרפואי של האוניברסיטה בהמבורג, גרמניה, פיתחו שיטה הכוללת הדמיית מוח מסוג MRI על מנת לבדוק מתי החל השבץ. בניסוי פיילוט בו השתתפו 543 מטופלים שזמן תחילת השבץ שלהם היה ידוע, גילה צוות WAKE UP כי אצל 80-90% מהמטופלים שבהם נראתה תבנית מסוימת בהדמיית ה-MRI, החל השבץ בטווח של פחות מ-4.5 שעות.

המועצה האירופית הכירה בפוטנציאל העצום של סריקה אבחונית זו. הצוות קיבל כמעט 12 מיליון יורו על מנת לממן ניסוי קליני רנדומלי שיכלול 800 מטופלים ב-40 מיקומים בגרמניה, בלגיה, דנמרק, בריטניה, צרפת וספרד.

מטופלים שיתעוררו עם תסמיני שבץ ויגיעו לאחד מבתי החולים המשתתפים בניסוי, יעברו את הדמיית ה-MRI הספציפית, ואם סריקת המוח שלהם תראה את התבנית המתאימה המצביעה על כך שהם נמצאים בטווח של 4.5 שעות מתחילת השבץ, הם ייכללו בניסוי. המטופלים יקבלו באופן רנדומלי tPA או פלצבו, ותיערך השוואה בין תפקוד הקבוצות בטווח הארוך.

אם ניתן יהיה להשתמש בשיטת ה-MRI על מנת לחזות במדויק את זמן תחילת השבץ במטופלים שהתעוררו עם שבץ, ההערכות הן כי 10,000 מטופלים נוספים בשנה באירופה יחוו החלמה תפקודית מלאה מהשבץ. מטופלים רבים נוספים יחוו דרגות מופחתות של נכות עקב האפשרות לקבל טיפול חירום ב-tPA.

ארגון SAFE הוא אחד השותפים בניסוי, והיה מעורב בו כבר מתחילתו על מנת להבטיח כי פרוטוקול הניסוי ימלא אחר צרכי המטופלים. הארגון ימלא גם תפקיד חשוב בהפצת תוצאות המחקר, וידגיש את הרלוונטיות שלהן בתחום הטיפול המעשי.

אם ברצונכם להתנדב ולהשתתף במחקר, הנכם מוזמנים להתקשר למוקד המידע של העמותה: 077-4665213

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *