שלבקת חוגרת מעלה את הסיכוי לשבץ מוחי. מחקר חדש.

הז'ורנל PLOS Medicine פרסם החודש כי חוקרים מלונדון גילו ששלבקת חוגרת עלה להגביר את הסיכון למחלות החמורות שבץ מוחי והתקפי לב.

החוקרים גילו כי חולים שחלו בשלבקת חוגרת היו פגיעים יותר למחלות לב וכלי דם, כאשר הסיכוי שבץ מוחי היה גבוה פי 2.4 ופי 1.7 להתקפי לב. ואולם, הסיכון המוגבר למחלות לב וכלי דם התבטא בעיקר בשלושת החודשים הראשונים לאחר שאובחנה אצל החולים שלבקת חוגרת, כאשר שיא הסיכון היה בשבוע הראשון וחזר לנורמלי רק לאחר 6 חודשים.

זה אינו המחקר הראשון שנעשה על הקשר בין שלבקת חוגרת למחלות קרדיו-וסקולאריות, בעבר ביצעה קבוצת חוקרים זו מחקר שמצא קשר בין שלבקת חוגרת להיארעות שבץ מוחי בקרב האוכלוסייה הבריטית. אלא שהפעם החוקרים לא בחנו משתתפים שאינם לקו בשלבקת חוגרת, כי אם רק חולים שלקו במחלה, והשוו אותם לאנשים בעלי נטייה לשבץ מוחי והתקפי לב: מתוך 137,000 חולי שלבקת חוגרת בני 65 כ- 43,000 לקו בשבץ מוחי ו- 25,000 לקו בהתקף לב.

שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת הינה הרפס, וירוס, הגורם למעין פריחה של שלפוחיות המופיעות בצד אחד של הגוף. מאחר שהמחלה גורמת לזיהום, ייתכן כי היא גורמת לעלייה בבעיות כלי הדם. לדוגמא: שלבקת חוגרת עלולה לגרום לקריש דם, וזה עלול להביא לבעיות לב או שבץ, כמו כן המחלה גורמת לעלייה בלחץ הדם בשל הכאבים והסטרס הקשורים למחלה, גורם נוסף שעלול להביא לשבץ.

נגיף המחלה (ZOSTER) יכולה להיות לטנטי (רדום) בגופינו במשך כל חיינו וברגע מסוים (שאינו תמיד ברור) עלול להתפרץ ולפתח שלבקת חוגרת. ההמלצה כיום בארץ לבני 60 ומעלה, היא להתחסן כנגד המחלה באופן חד פעמי, גם אלו שסבלו בעבר מן המחלה.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *