שינויים במבחן הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים

המוסד לביטוח לאומי הודיע כי הוא מבצע שינויים במרכיבים של בחינה באמצעותה הוא קובע את מידת התלות של המבוטח בזולת (מבחן IADL), ומכאן שהוא צופה להרחבה בזכאות ולשינויים בגדול הקצבה.

על פי הביטוח הלאומי  עד כה נקבעו הזכאות לקצבת שירותים מיוחדים ושיעוריה בהתאם למידת התלות של המבוטח בעזרת הזולת בפעולות היום יום שהן: ניידות בתוך הבית, רחצה, הלבשה, אכילה והיגיינה אישית, וכן בהתאם לצורך בהשגחה למניעת סכנה לו או לזולת.

המוסד לביטוח לאומי

כעת הוספו למבחנים בדיקת הצורך בעזרה במשק בית: הכנת מזון, הפעלת מכשירי חשמל, אחזקת הבית, טיפול תרופתי, ביצוע קניות וסידורים מוסדיים וכספיים.

על פי הביטוח הלאומי חשוב לדעת:

· הבדיקה מתייחסת למגבלות הנובעות מהליקוי הרפואי בלבד, ולא מסיבות אחרות (כגון נורמות תרבותיות, הרגל ועוד).

· הבסיס לקביעת הזכאות היה ונותר התלות של האדם בעזרת הזולת בביצוע פעולות היום יום. מי שאינו זקוק לסיוע בפעולות אלה, לא יהיה זכאי לקצבה.

לדברי הביטוח הלאומי בדיקות שנערכו על ידו השינוי יגרום להכללת אנשים אלה, בעיקר, במעגל הזכאים לקצבה:

· אנשים עם לקות נפשית מסוג סכיזופרניה קשה;

· עיוורים (בעלי ליקוי ראייה של 90% ומעלה);

· אנשים עם ליקויים נירולוגיים קשים (לדוגמה: פרקינסון, MS ,AL );

· אנשים עם פיגור שכלי בינוני וקשה.

נוסף על כך מסבירים שם כי ייתכן שינוי בסכומי הקצבה של אנשים נוספים, המוגבלים בפעולות היום יום, וצריכים סיוע גם בתפעול משק הבית בשל מצבם הרפואי.

באתר הביטוח הלאומי ישנם פרטים כיצד למלא את טפסי הבדיקה אם לדעת המבוטח מגיע לו תוספת או שינוי בקצבה.

לחצו כאן לכל הפרטים 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *