פרפור פרוזדורים, מניעה- הדרמה הסמויה מן העין

מאת: פרופ' נתן בורנשטיין

בימים שבהם מאבק הרופאים הסוער והממושך נראה כאילו הוא מתקרב לקצו, ומקצוע הרפואה נראה כאילו העוסקים בו אינם נחים לרגע מטיפול אינטנסיבי בחולים – אני רוצה להפנות אלומת אור אל תחום דרמטי פחות למראית עין, אך בעל חשיבות עליונה בשמירה על בריאות, על משך החיים ועל איכותם – והוא המניעה.

ברוב המקרים, הטיפול במחלה שהתפרצה קשה ומסובך יותר ועלותו גבוהה עשרות מונים מעלויות המניעה. זו הסיבה שהמדינה מעודדת נשים מעל גיל 45 להיבדק בממוגרפיה לאיתור סרטן השד, מעודדת אנשים להיבדק לאיתור סרטן המעי, להתחסן בסתיו כנגד שפעת, וזה שנים ארוכות מעודדת אנשים בעלי יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם והשמנת יתר לדאוג לאיזונם ולטיפול בהם. זאת משום שסרטן שד, שפעת, סרטן המעי הגס ומחלות לב עולים לחולים בסבל רב ומיותר, במגבלות קשות ובפגיעה באיכות החיים, ולמדינה הם עולים בתקציב גבוה בהרבה מעלותה של מניעה.

השבץ המקופח

אחד התחומים ה"מקופחים" מבחינת תשומת הלב והמודעות הציבורית הוא שבץ מוחי – תופעה שכיחה יותר מכפי שנהוג לחשוב. על פי סקר שבץ מוח ארצי שנערך בישראל, לוקים בכל שנה 15 אלף איש ואישה בשבץ מוח. נוסף לכך, ישנה מגמה ברורה של ירידת הגיל הממוצע של אירועי שבץ מוחי: כ-25% מהחולים בישראל הינם מתחת לגיל 60, וכ-8% מהנפגעים מתחת לגיל 50. אחד מכל שישה גברים ואחת מכל חמש נשים ייפגעו משבץ מוחי במהלך חייהם.

שבץ מוח יכול להביא לנזק נוירולוגי קבוע, לסיבוכים ולמוות. הוא גורם המוות השלישי בשכיחותו לאחר מחלות לב וסרטן אך מהווה גורם הנכות העיקרי במבוגרים. עלויות הטיפול בשבץ הן כבדות – ימי אשפוז, טיפול שיקומי, שיקום בקהילה – כל אלה עולים הון לקופה הציבורית, וגרוע מזה – עולים לחולה ולמשפחתו סבל בל יתואר.

כעת, חודש לאחר שהתפרסמו הנחיות חדשות של מנהל הרפואה במשרד הבריאות, שלפיהן בתוך שנה אמורים להיות כל בתי החולים ערוכים למתן טיפול בשבץ מוח חד, ולהפעיל יחידות ייעודיות לאשפוז נפגעי השבץ המוחי במרכזי העל, אפשר לציין כי זו התקדמות משמעותית בגישה המערכתית לטיפול במחלה זו. אולם, בעוד הקמת יחידות השבץ בבתי החולים נותנת מענה לחולים הזקוקים לטיפול דחוף, הנושא החשוב של מניעת השבץ המוחי לא קיבל עד כה מענה וטיפול הולם ולא חלה התקדמות משמעותית בנידון.

אחת הקבוצות המועדות ביותר לשבץ מוחי היא אנשים הסובלים מפרפור פרוזדורים. בישראל כ-60 אלף איש הסובלים מפרפור פרוזדורים ומצויים בסיכון מוגבר לשבץ מוחי. מבין 15 אלף מקרים של שבץ מוחי שמתרחשים בישראל בכל שנה, כ-3,000 נגרמים בשל פרפור פרוזדורים שגורם להיווצרות קריש בחללי הלב הנשלח מהלב למוח.

מניעת שבץ

להכניס לסל תרופות מונעות

אפשר למנוע כ-70% מהמקרים הללו באמצעות מתן נוגדי קרישה, אולם החולים מצויים היום בתת-טיפול משום שהתרופה המקובלת לשימוש אצל אוכלוסייה זו – קומדין – היא בעייתית מבחינת תופעות לוואי, אינטראקציה עם מזונות רבים ותרופות רבות, ומחייבת ניטור קבוע של קרישת הדם.

כיום קיימות תרופות חדשות למניעת קרישת דם, האמורות להחליף את הקומדין, ושמנגנון הפעילות שלהן שונה מהקומדין בכך שהן פועלות או ישירות כנגד אנזים התרומבין השייך למערכת הקרישה, או מעכבות את פקטור הקרישה Xa (ולא עיכוב ספיגת ויטמין k). תרופות אלה משמשות כטיפול מונע שיכול למנוע כ-1,000 מקרי שבץ מוחי בשנה בישראל. התרופות החדשות ניתנות דרך הפה ואינן מחייבות בדיקות ניטור והוכחו במחקרים קליניים מבוקרים כי הן יעילות לפחות כקומדין ואף יותר, ותופעת הלוואי העיקרית של דימום אף פחותה מזו של הקומדין.

מאחר שניתן למנוע 1,000 מקרי שבץ בשנה, ומאחר שהעלות של כל אחד מאותם 1,000 המקרים הללו על מערכת הבריאות היא גבוהה, ומאחר שמרבית אלו שילקו בשבץ מוחי יישארו נכים ויזדקקו לתשלומי הביטוח הלאומי – זהו אינטרס ציבורי להנגיש את התרופות הללו לציבור, ולעודד אותו לצרוך אותן, כמובן בהוראת רופא ובשימוש מושכל. התעלמות מהאפשרות למנוע היום את השבץ המוחי של מחר היא דרמטית לא פחות מניתוח חירום להצלת חיים.

פרופ' בורנשטיין הוא מנהל היחידה לשבץ מוחי במרכז הרפואי תל אביב ויו"ר איגוד הנוירולוגיה בישראל.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *