על חולים לאחר שבץ, טכנולוגיות שיקום, סל התרופות ומה שבינהם

סל התרופות לשנת 2014 יצא לדרך, הסתיים השלב הראשון, שלב הגשת הבקשות לסל. עמותת נאמן הגישה בקשה חוזרת להגדלת מספר הטיפולים הניתנים לחולים לאחר שבץ מוחי לשיקום בהפרעות בתקשורת ובריפוי בעיסוק, מתוך ידיעה כי סל השיקום המצומצם הניתן כיום לחולים בקהילה, אינו מספק סיכוי לשיקום מיטבי.

תהליך השיקום מוגדר על ידי המערכת הרפואית כתהליך קצר מועד, אשר בשנים האחרונות הולך ונעשה קצר יותר ויותר ועומד על ממוצע של כ 50 יום בלבד, לעומת שלושה חודשים בעת שהוגדר בחוק הבריאות הממלכתי. התפיסה השוררת היא כי החולה מגיע למיצוי הפוטנציאל השיקומי ונשלח לקהילה עם הגדרת סל טיפולים מצומצם עד כדי גיחוך.

משעה שהצליחו לייצב את הפרמטרים הרפואיים של הנפגעים, אין הרופאים והמטפלים נוטים לראות את החולים, לעקוב אחר תהליך השיקום ולהבין את השפעת המחלה על חייהם כנכים. הם עוברים לטיפול משרד הרווחה והביטוח הלאומי, שאינם אמונים על הטיפול השיקומי בריאותי של ציבור זה.

מתוך הנחה שאין כל מערכת אשר תתוגמל אם יורחב סל הטיפולים בקהילה וכי החולים לאחר שבץ מוחי הם ציבור חלש, פגוע ביכולות התקשורת והקוגניציה, לא עולה נושא השיקום בקהילה על סדר היום הציבורי והרפואי של ציבור זה.

קשה לתאר את ההתמודדות הקשה של עורך דין שלקה באפזיה עקב שבץ מוחי ואינו מסוגל לבטא את עצמו, או של מי שהיה עצמאי כל חייו וזקוק לעזרה כדי לכפתר את חולצתו או למצוא את דרכו ברחוב.

כל עוד לא הומצאה הטכנולוגיה המאפשרת להשיב לנפגע שבץ מוחי את יכולת הדיבור, הקריאה, ההליכה ובהירות המחשבה, על מערכת הבריאות לאפשר מתן מספר ראוי של טיפולים משקמים, המאפשרים לשמר ולשפר את הפוטנציאל השיקומי והתפקודי לאורך זמן.

עמותת נאמן פועלת להגברת המודעות לשכיחות הגוברת של שבץ מוחי, למניעתו, ולשיפור הבריאות ואיכות החיים של נפגעי השבץ המוחי. חברי העמותה, חיים את ההתמודדות האין סופית הנגרמת לנפגעי המחלה. את הכאב הכרוך במוגבלויות הרבות, בנכות, אובדן היכולת לעבוד ולהתפרנס, ובמקרים רבים אובדן העצמאות. אנו רואים את המצוקה שנקלעות אליה משפחות רבות שנאלצות להתמודד עם בן משפחה חולה ועם הקשיים שבטיפול בו ואנו יודעים עד כמה כל מקרה נוסף מייצר סביבו מעגלים שלמים של כאב, סבל, ומצוקה.

מתוך שכך פנינו לוועדת הסל בבקשה להרחיב את מספר הטיפולים הניתנים לחולים הסובלים מליקויי תקשורת ובעיות קוגנטיביות על מנת לאפשר רפואה טובה יותר המביאה עמה חיים טובים יותר.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *