על הקשר בין מטבוליזם ופגיעה קוגניטיבית לאחר שבץ מוחי

האם בדיקות מטאבוליות יכולות להגיד משהו על מצבו של אדם שלקה בשבץ מוחי? מחקר חדש שמתפרסם בכתב העת סיינטיפיק אמריקן (Scientific American) מצא שבאמצעות בדיקות כימיות ניתן לזהות האם קיימת פגיעה קוגניטיבית או לא לאחר שבץ מוחי .

שבץ מוחי הינו אירוע שקורה בעקבות בעיות בזרימת הדם המקשות על כמות מספקת של חמצן להגיע למוח. כאשר לא מגיעה כמות חמצן רצויה, התאים במוח נפגעים ועלולות להתרחש פגיעות נוירולוגיות שמשפיעות על הקוגניציה והמוטוריקה של הנפגע.

בדיקות מטבוליזם לזיהוי בעיות קוגניטיביות

בדיקות מטבוליזם לזיהוי בעיות קוגניטיביות

חוקרים מאוניברסיטה בשנגחאי ערכו מעקב ובדיקות אחר השינויים המטאבוליים שחלו בשתי קבוצות: קבוצה של אנשים שעברו שבץ מוחי ללא פגיעה קוגניטיבית וקבוצה של אנשים שעברו שבץ וכתוצאה מכך נפגעו קוגניטיבית. לאחר ניתוח של הנתונים גילו החוקרים כי קיים טווח רחב של הבדלים מטאבוליים (בחילוף החומרים בגוף) בין שתי הקבוצות – בכל אחת מהן ישנן תוצאות מטאבוליות שונות. כדי להפוך את המחקר שלהם למשהו מעשי יותר, צמצמו החוקרים את מגוון הבדיקות המטאבוליות לשלוש בדיקות: בדיקת גלוטמין (חומצת אמינו), בדיקת טריפטופן (חומצת אמינו) ובדיקת lysoPC (פוספוליפיד). שלושת בדיקות מטאבוליות אלו עשויות להעיד האם קיים בחולה ליקוי קוגניטיבי שלאחר שבץ מוחי או לא.

יתרונו של מחקר זה הוא ביכולתו לאפשר בעתיד בדיקות קוגניטיביות ללא התערבות פעילה של המטופל, כמו גם ללמוד יותר על שבץ מוחי ועל הדרכים לטפל בו.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *