נשים צעירות שהחלימו משבץ מוחי עדיין נמצאות בסיכון גבוה. מחקר חדש.

נשים צעירות שעברו התקף לב או שבץ מוחי והתאוששו, חוזרות לשגרת חייהן אך אינן יצאו מכלל סכנה. למעשה, הן נמצאות בסיכון מוגבר להתקף לב או שבץ מוחי נוסף במשך זמן רב לאחר האירוע הראשון, כך עולה ממחקר אירופאי חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי JAMA.
במשך 19 שנה עקבו החוקרים אחר 226 נשים שלקו בהתקף לב, 160 נשים שלקו בשבץ מוחי ו-782 נשים בריאות, כאשר ממוצע הגילאים של הנשים שלו בהתקף לב ובשבץ היה 40.

נשים צעירות

בהשוואה לנשים בריאות, המחקר הראה כי שיעור התמותה בקרב נשים שלקו בהתקף לב גבוה פי 3.7% ו- 1.8% בקרב נשים שעברו שבץ מוחי. בנוסף, נשים שלקו בהתקף לב אחד יהיו בסיכון מוגבר פי 20 ללקות בהתקף לב נוסף ובסיכון מוגבר פי שלוש ללקות בשבץ מוחי ראשון; נשים שלקו בשבץ מוחי אחד יהיו בסיכון מוגבר פי 18 לשבץ מוחי נוסף ובסיכון מוגבר פי 6 להתקף לב ראשון.
מאחר שקיימת עלייה בסיכון לאירוע נוסף במשך שנים, שמירה על אורח חיים בריא היא קריטית לאחר האירוע הראשון. למרות ההחלמה מן האירוע הראשון והחזרה לשגרה, נשים צעירות לא תמיד מודעות לכך שהן נמצאות בסיכון מוגבר ושעליהן לאמץ שגרת חיים הכוללת פעילות גופנית, תזונה מופחתת כולסטרול וסוכר, בדיקות לחץ דם תקופתיות, צמצום אלכוהול, הפסקת עישון ותזונה בריאה. וכמובן הקפדה על כל אלה במשך כל החיים.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *