נשים נלחמות בשבץ

ארגון השבץ העולמי (WSO), וארגונים ברחבי העולם המשתייכים אליו כחברים או משתפים עמו פעולה כגון עמותת נאמן, ישיקו קמפיין עולמי סביב העלאת המודעות לקשר של  "נשים ושבץ" ביום השבץ העולמי לשנת 2014 שיתקיים ביום רביעי 29 באוקטובר 2014. 

אז מדוע "נשים ושבץ"?

להלן מספר עובדות:

 • שעור התמותה משבץ אצל נשים גבוה יותר מאשר אצל גברים. שישה מתוך עשרה מקרי שבץ אצל נשים מסתיימים במוות, במידה רבה בגלל שהשבץ מתרחש אצל נשים בשלב מאוחר יותר בחיים, בו השבץ מסוכן יותר.
 •  רבים מגורמי הסיכון החשובים לשבץ נפוצים יותר אצל נשים או קיימים רק אצל נשים. כתוצאה מכך, אחת מתוך חמש נשים מצויה בסיכון לשבץ, בהשוואה לאחד מתוך שישה גברים. נשים מעל גיל 85 סובלות משיעורי שבץ גבוהים יותר מכל קבוצה דמוגרפית אחרת.
 • נשים מתאפיינות בגורמי סיכון מוגברים לשבץ. כמה מגורמי הסיכון לשבץ, כמו סכרת, מיגרנות עם הילה, פרפור פרוזדורים, דיכאון ולחץ דם גבוה, נפוצים יותר אצל נשים, וגורמי סיכון רבים אחרים לשבץ קיימים רק אצל נשים, כגון הריון, טרום רעלת הריון, שימוש בגלולות למניעת הריון (במיוחד בנשים עם לחץ דם גבוה), טיפול הורמונלי לאחר הבלות, שינויים הורמונליים וסכרת הריון. כתוצאה מכך, אחת מתוך חמש נשים מצויה בסיכון לשבץ, בהשוואה לאחד מתוך שישה גברים.
נשים ושבץ מוחי

מתוך קמפיין נשים ושבץ – יום השבץ הבינלאומי 2014

 • נשים נוטות לסבול מתוצאות חמורות יותר מגברים בעקבות שבץ. הן חוות התדרדרות חמורה יותר בתפקוד הקוגנטיבי, סיכוי גבוה יותר לאשפוז במוסד, וסיכון מוגבר לדיכאון לאחר השבץ. נשים שעברו שבץ אינן מקבלות טיפול העונה על צורכיהן באותה מידה בה גברים לאחר שבץ מקבלים מענה לצורכיהם.
 • נשים ותתי סוגים של שבץ. תתי סוגים מסוימים של שבץ כגון פקקת בווריד מוחי ודימום תת-עכבישי נפוצים הרבה יותר אצל נשים.
 • נשים נוטות לסבול מתוצאות חמורות יותר מגברים בעקבות שבץ, והסימנים לכך הם התדרדרות חמורה יותר בתפקוד הקוגניטיבי, סיכוי מוגבר לאשפוז במוסד, וסיכון גבוה יותר לדיכאון לאחר השבץ.
 • נשים נפגעות משבץ גם כשהן אלו שמטפלות בנפגע משבץ מוחי. עול הטיפול נופל בעיקר על נשים, וזוהי נקודה חשובה בכל הנוגע ל"נשים ושבץ", מכיוון שמחקרים מצביעים על כך שנשים המטפלות בגברים שעברו טראומה כגון שבץ נוטות לדווח על ירידה בבריאות הנפשית שלהן לאחר שנטלו על עצמן את תפקיד הטיפול. בנוסף, לנשים הסובלות מדיכאון יש סיכון מוגבר ללקות בשבץ.
 • נשים חוות ירידה בבריאות הנפשית לאחר שהן נוטלות על עצמן את תפקיד הטיפול. נשים המטפלות בבעלים שעברו טראומה כגון שבץ נוטות לדווח על בריאות נפשית נמוכה יותר, כמו למשל על דיכאון מוגבר.
 • אצל נשים קיים סיכוי גבוה יותר להתאלמן ולחיות לבד לפני שהן עוברות שבץ. הן מתאשפזות במוסד בשכיחות גבוהה יותר לאחר שבץ, ושיעור ההתאוששות שלהן מהשבץ נמוך יותר בהשוואה לגברים.
 • גם בטיפול בשבץ ישנה אפליה ונשים שעברו שבץ אינן מקבלות טיפול שווה ערך לגברים במצב דומה. נשים נוטות לקבל פחות טיפול מגברים, על אף שתגובתן לטיפולים יעילה באותה מידה.
 • ישנו פער בין המינים בכל הנוגע למודעות לשבץ. על אף העובדה שנשים נוטות להיות מודעות יותר לסימני השבץ ולטיפול בו בהשוואה לגברים, הן מתעכבות בפניה לבית החולים עם תחילת השבץ, והסיכוי שיהיו מודעות לחלון ההזדמנויות לטיפול בשבץ שנמשך 4.5 שעות – נמוך יותר.

במידה רבה ניתן למנוע שבץ באמצעות שינוי סגנון החיים, אך על מנת לנצח אותו, נשים זקוקות למידע מגדרי ספציפי, לאורח חיים מניעתי, ולטיפול ותמיכה בטווח הקצר והארוך. הצטרפו אלינו לקמפיין השבץ העולמי לשנת 2014 על מנת לסייע לנו להגביר את המודעות לבעיות אלה בכך שתקבלו מידע על בריאותן של נשים בהקשר לשבץ. השבץ אינו מפלה – הוא משפיע על כולנו

לקריאה נוספת ומקורות בנושא נשים ושבץ