ניידות ונהיגה אחרי שבץ מוחי

על בעל רישיון שלקה בשבץ מוחי להודיע מיד על המצב הרפואי במכתב רשום למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, לדווח לחברת הביטוח ולמשרד הבריאות באמצעות בית החולים או הרופא המטפל. כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל, עם נוירולוג ומורה לנהיגה מורשה ולקבל חוות דעת בכתב, ולעבור בדיקת עיניים אצל רופא עיניים אופטומטריסט מוסמך על מנת להחליט על הכשירות לנהיגה.

זכאות לרכב נכה: מי שאושרו לו 100% נכות זכאי ל- 100% הנחה על המיסים של וואן סטנדארטי שנקבע ע"י ביטוח לאומי. בנוסף הוא זכאי ל- 100% פטור ממס על אביזרים שאושרו כגון: מעלית וכו'

ניתן גם לקבל הלוואה עומדת על מחיר הרכב. סה"כ ישלם 20% ממחיר הרכב הבסיסי (ללא מס) ויקבל גם קצבת נכות בניידות גבוהה יותר.

רכב משפחתי: בן משפחה יכול לקנות רכב בעלות כאשר ההרכב יהיה על שם הנכה.

בן משפחה יכול לקנות רכב עם זכויות:  אם הנכה בגיל הפנסיה מוכר כנכה בניידות ויש לו רישיון נהיגה (אם אין לו רישיון נהיגה ובן המשפחה גר עד 1500 מטר ממנו בקו אוירי) ועברו 3.5 שנים ממועד רכישת הרכב הקודם.הם יכולים לפנות ולבקש לרכוש רכב.ההלוואה על פי רמת הנכות בניידות. סביר להניח שיעבירו אותו וועדה חדשה.

מורשה נהיגה בגמלת ניידות בעל רישיון נהיגה, שהמוסד לביטוח לאומי אישר לו, לפי בקשת המוגבל בניידות לנהוג ברכבו, רשאי לנהוג ברכב כל נהג שהמוגבל אישר לו בתנאי שהמוגבל יימצא ברכב בעת הנהיגה. ביטוח לאומי רשאי לאשר נהיגה לבן משפחה או מטפל גם שמוגבל אינו ברכב.

מוגבל בניידות הקונה רכב חדש, עשוי להיות זכאי לקבל הלוואה עומדת למימון, חלקי או מלא, של המסים על הקניה..אין לרכוש רכב חדש לפני שאושרה ההלוואה.

לחצו כאן למידע נוסף והורדת טפסים