מציאות וירטואלית מסייעת לשיקום הזיכרון בחולי שבץ מוחי

חוקרים מניו זילנד הצליחו לשפר את תפקודי הזיכרון של חולי שבץ בניסוי במעבדה, זאת באמצעות שימוש בטכנולוגיה של מציאות וירטואלית. מדובר בטכנולוגיה בה שאמצעות חבישת טכנולוגיה של משקפיים מיוחדות נכנס האדם לתוך עולם וירטואלי שנבנה עבורו ומקבל את התחושה שהוא נע בתוכו. החוקרים מקווים להרחיב את הניסוי על מנת לשחזר את התוצאות החיוביות.

החוקרים התמקדו בזיכרון מסוג מסוים – זיכרון פרוספקטיבי  – קרי היכולת של אדם לזכור לעשות פעולה בזמן מסוים בעתיד, כמו למשל לזכור לקחת תרופה. היכולת הקוגניטיבית הזו פעמים רבות נפגעת בשל השבץ המוחי ובשל חשיבותה, נפגעת איכות החיים ויכולת העצמאות של חולי השבץ המוחי.

משקפיים של מציאות וירטואלית

משקפיים של מציאות וירטואלית

החוקרים בנו תוכנה ייעודית לכלים של מציאות וירטואלית, כך שבאמצעות סדרה של תמונות וחוויות וירטואליות הם מלמדים את המטופל לזכור פעולות ומימות על בסיס זמן עתידי הקשורות בזיכרון הוירטואלי.

על מנת לבדוק את התוכנה ותכנית השיקום החוקרים גייסו 15 נפגעי שבץ מוחי שקיבלו 10 מפגשים במשך 10 שבועות בהם התאמנו באמצעות התוכנה, ובסופם נבדקה רמת הזיכרון הפרוספקטיבי של המטופלים.

לטענת החוקרים היכולת לשפר את הזיכרון ובכך גם את התפקוד העצמאי של הטופלים עשויה לחסוך כסף רב למערכת הטיפול והשיקום של ניו זילנד, שכן אנשים עם פגיעה משמעותית אינם יכולים להיות לבד ולכן דורשים טיפול וסיוע של 24 שעות. עם הטיפול הזה יוכיח את עצמו חלק מהמטופלים יוכלו להיות יותר עצמאיים, גם לטובת איכות החיים והשיקום האישי אך כך ייחסכו גם משאבים של טיפול מסביב לשעון.

 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *