התפקוד בעקבות השבץ המוחי

בעקבות שבץ מוחי, בהתאם לאזור שנפגע במוח, עלולים להופיע שינויים תפקודיים  העלולים להשפיע באופן משמעותי על עצמאות החולה ואורח החיים.  ברבים מהשינויים  ניתן לטפל ולהשיג שיקום מלא או חלקי בהתאם לעוצמת הפגיעה:

תנועה– אדם שעבר שבץ מוחי בצד שמאל של המוח, יסבול  מחולשה או שיתוק בפלג גוף ימין. לעומתו, אדם עם שבץ מוחי בצד ימין, יסבול מחולשה או שיתוק בצד שמאל. ככלל התופעות העלולות להתרחש הן שיתוק או חולשה של שרירים בפלג גוף אחד, רפיון או נוקשות של שרירים, בעיות בקואורדינציה או בשיווי משקל.

לשינויים אלה השפעה על  שינויי תנוחה בזמן שכיבה, על ישיבה יציבה, על הליכה, על מעברים בין תנוחות יציבה שונות ועל הבליעה (בגלל חולשת שרירים וירידה בקואורדינציה בשרירי הפה והלוע).

תקשורת– כאשר אדם נפגע בצד שמאל של המוח בו בדרך כלל נמצא מרכז השפה, (הביטוי יהיה בצד ימין של הגוף),  הוא עלול לסבול מפגיעה ביכולת הדיבור והשפה תופעה הנקראת -אפזיה (aphasia). אפזיה הינה פגיעה בשפה הגורמת לפגיעה בתקשורת ובהבנה השמיעתית היום יומית. בפגיעה זו היכולת האינטלקטואלית עשויה להיות שמורה, אך האדם החולה מאבד באופן חלקי או מלא את יכולתו להשתמש בשפה, להביע את רצונותיו ע"י דיבור, להבין את השפה המדוברת אליו ואף לקרוא ולכתוב.  הקושי יכול להתבטא בביטוי רעיונות פשוטים לכאורה כמו תחושת רעב, קשיים לשלוף מהזיכרון את שמות האנשים הקרובים ועוד.  במקרים מסוימים תיתכן פגיעה רק במוטוריקה של הדיבור הנקראת דיסארטריה- dysartharia, הגורמת לפגיעה ביכולת להגות את צלילי הדיבור, מה שיהפוך את  הדיבור למשובש, איטי ולא ברור.

בליעה – הפרעות בליעה הנקראות – דיספגיה, מתבטאות  בקושי ממשי לבלוע עקב בעיה בתפקוד השפתיים, הלשון והחך או הפרעה בעוררות רפלקס הבליעה. את הקושי הזה ניתן לזהות באמצעות קיומם של שיעולים או כחכוח בעת הבליעה. חוסר אבחון וטיפול עלולים להוביל לדלקת ריאות על רקע שאיפת מזון לריאות הנקראת- אספירציה.

תחושה- בקרב אנשים שעברו שבץ מוחי תיתכן ירידה בתחושה בחלקי גוף שונים. חלק מהאנשים עלול לסבול מכאבים, נימול או תחושות שאינן רגילות. תחושות אלה יכולות לנבוע מסיבות שונות, כולל פגיעה באזור התחושה במוח, נוקשות במפרקים או כתוצאה ממגבלה של גפה. סוג אחר ולא שכיח של כאב כתוצאה מהשבץ נקרא "כאב מרכזי" (central pain syndrome) והוא תוצר של נזק באזור במוח  הנקרא "תלמוס". הכאב הוא שילוב של תחושות הכוללות קור, חום, תחושת שריפה, נימול, עקצוץ ומתמקד יותר בגפיים ונוטה להחריף בשינוי עונות השנה. לעיתים, עקב ישיבה או שכיבה ממושכת ללא שינוי בתנועה, עלולים להתפתח פצעי לחץ. כמו כן בשל הבעיה בתחושה עשויה משיכה בזרוע החלשה והפגועה לפגוע במפרק הכתף ולגרור כאב עז.

תפיסה מרחבית- כאשר אדם נפגע בצד ימין של המוח, דהיינו התופעות הן בצד שמאל של הגוף, עלולה להופיע תופעה הנקראת "נגלקט" (neglect). כתוצאה מהשבץ המוחי, החולה אינו מודע לקיומו של צד אחד של הגוף,  ולכן אינו יכול  לאתר או להגיב לגירויים משמעותיים הנמצאים בצד אחד בשדה ראיה. חולה עם נגלקט אינו מודע לליקוי וחשוף לתאונות בית או חלילה לתאונת דרכים אם ברשותו רישיון נהיגה.

חשיבה– בעקבות השבץ המוחי עלולים להופיע קושי בהתמצאות, בזמן, במקום ובזיהוי אנשים ( שמות של ילדים, בן זוג ). יתכן אף כי יופיעו קושי ביכולת ריכוז, בהבנה, בחשיבה, בזיכרון, בשיפוט בסיסי ובתכנון פעולות פשוטות לכאורה. רבים מהשינויים האלו ניתנים לשיפור על ידי שיקום מתאים.

התנהגות-  פסיביות או מנגד פעילות יתר ואגרסיביות או  שיפוט לא תקין אשר עלול להוביל לקבלת החלטות לא נכונות, וחלקן אף הפוכות מכל הגיון מקובל ומוכר מהעבר.

רגש–  עלולים להופיע קשיים בשליטה על רגשות או ביטוי רגשות באופן שאינו תואם את המצב. הבעיות השכיחות ביותר אחרי שבץ מוחי הן דיכאון וחרדה. יתכן כי דיכאון יופיע כתגובה לשינויים בעקבות השבץ המוחי ו/או כתוצאה  ממיקום הנזק במוח (אזור בו נעשית בקרה על הרגש).

סימני דיכאון  הם עצבות, התפרצויות בכי, איבוד עניין בפעילות יומיומית, איבוד משקל, איבוד תיאבון והפרעה בשינה, תחושת חוסר אונים או אשמה, קשיים בהבנה ובריכוז ופגיעה ביכולת לחוות הנאה. יתכנו בעיות כמו תוקפנות,  שינויים  בדימוי גוף והכחשה של המצב בו נמצא החולה ומוגבלויותיו, התפרצויות  של צחוק עד דמעות וכמעט חנק או בכי קורע לב, לכאורה ללא כל סיבה ולסירוגין.

עייפות – רבים חשים עייפות ותשישות רבה תקופה ארוכה לאחר שבץ מוחי. לעיתים זו דרכו של המוח להתאושש מן הטראומה. לעיתים המאמץ הנדרש לדבר ולהתרכז מעייף מאוד.

מצב הכרה–  במקרים מסוימים קיים בלבול או נטייה לישנוניות ונמנום יתר.

שליטה על מתן שתן וצואה – במקרים מסוימים עלול שריר שלפוחית השתן להיות מכווץ (ספסטי) באופן בלתי רצוני, ללא כל קשר לכמות השתן המצטברת בשלפוחית.  אדם הנאלץ לשכב במיטה לאחר שבץ מוחי עלול להרטיב את הסדין אפילו דקות ספורות לאחר שהתעורר אצלו הצורך לרוקן את השלפוחית. במקרים רבים מתעוררת אצל החולה תחושת סרק של צורך במתן שתן, מבלי שאכן יוכל להפרישו.

פרכוסים ואפילפסיה יש הסובלים מפרכוסים לאחר השבץ המוחי. אם הם מתחילים בשלב מוקדם לאחר השבץ המוחי, הם בד"כ נפסקים מעצמם. אם הם מתחילים מאוחר יותר הם עלולים להימשך לאורך זמן מתפתחת אפילפסיה המצריכה טיפול בעזרת תרופות