מחקר: נמצא קשר בין חשיפה לזיהום אוויר ושבץ מוחי

מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד בשיתוף עם בית החולים בית ישראל שבארה"ב מצא כי נמצא קשר בין חשיפה לחלקיקי זיהום באוויר לבין שבץ מוחי. המחקר עכב במשך עשור בין השנים 1995-2005 אחר 900 אנשים מבוגרים באמצעות סריקות MRI . החוקרים העריכו את מידת החשיפה של אותם נבדקים לזיהום האוויר. חוקרים מצאו כי כל עליה בזיהום האוויר של שני מיקרוגרם חלקיקים למטר מעוקב הקטין את נפח המוח והגדיל באופן משמעותי (46%) את הסיכון לשבץ מוחי שקט שהוא סימן מקדים לשבץ מוחי.

זיהום אוויר קשור לשבץ מוחי

זיהום אוויר קשור לשבץ מוחי

לדברי החוקרים הם מצאו כי אנשים שחיו באזורים בהם זיהום האוויר גבוה יותר, היו נפח מוח קטן יותר, ובעלי סיכויים גדולים יותר לסימנים של שבץ מוחי שקט שכבר במוח. החסימות הללו גורמות גם לבעיות זיכרון ותפקוד של המוח.

שבץ מוחי שקט הם אוטמים של כלי דם המתגלים באופן אקראי בבדיקות הדמיה של המוח, ללא כל תסמינים קליניים בזמן הופעתם.

 המחקר פורסם בכתב העת המדעי Stroke

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *