מחקר: מציאות מדומה מאפשרת שיפור בשיווי משקל ויכולות מוטוריות

מחקר שנערך בביה"ח השיקומי בשיבא מצביע על שיפור מובהק, באוכלוסיות בוגרות לאחר אירוע מוחי, במדדים של שיווי משקל ויכולות מוטורית בעקבות אימון וטיפול במערכת מציאות מדומה ייחודית בשם קארן.

המחקר בהנחייתם של פרופ' דוד טנה – מנהל המרכז למניעה וטיפול בשבץ מוחי בביה"ח שיבא ופרופ' זאבי דביר מביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א וראש ביה"ס למקצועות הבריאות לשעבר באונ' ת"א, בדק והשווה השפעה של תוכנית אימון המבוססת על חשיפת מטופלים לאחר אירוע מוחי לסביבה עתירת גירויים מוטוריים ותחושתיים במערכת מציאות מדומה חדשנית. המערכת הייחודית בשם קארן מדמה מציאות ע"י שילוב טכנולוגיות חדשניות מתחומים שונים (תנועה, ניטור, קול ועוד) ומיישמת טיפול במרחב דינאמי, באמצעות סביבה המאתגרת את מערכות שיווי המשקל, התנועה והתפיסה המרחבית באופן מדויק ומהנה. חלק מהנבדקים גם דווחו על שיפור בתחושות המסוגלות האישית והגדלת מעטפת הפעילות האישית.

מציאות מדומה

מציאות מדומה

התכונות הייחודיות של המערכת מאפשרות סימולציה הן של סביבות מוכרות והן של מצבים אשר אינם קיימים בטבע, לדוגמא, מצב בו האדם שולט על תנועה של "פלטפורמה שטה" כדי לעבור מסלול בים, תוך שליטה דינאמית על הבמה עליה הוא עומד (הבמה יכולה לנוע בתנועה ישרה וסיבובית) או נסיעה על כביש תוך כדי איסוף אובייקטים נעים והימנעות מאלמנטים אחרים. המערכת מבצעת ניטור תנועות הגוף תוך הפעלת גירויים תחושתיים: ויזואלי, שמיעתי, שווי משקל תחושת מצב ומצבי הקרקע. המערכת משמשת לצרכי אבחון, טיפול ומחקר בדגש על רפואת שיקום ומאפשרת עבודה רב חושית לאימון מטופלים לשיפור שילוב תנועה עם משימות תפקודיות.

לחצו כאן לפרטים נוספים 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *