מחקר: יש לכם מטרה בחיים? הסיכון לשבץ מוחי יורד

חוקרים אמריקאים מצאו שאנשים החווים תחושת מטרה לחייהם נמנעים מסיכונים שונים לתחלואה בהיותם בגיל המבוגר כולל לשבץ מוחי. תחושה זו ניתנת לשיפור גם דרך פעולות כמו התנדבות, מסביר כותב המחקר  ליי יו, עוזר פרופסור לנירולוגיה במרכז ראש לחקר האלצהיימר בבית החולים ראש שבשיקגו ארה"ב.

המחקר שפורסם בכתב העת Stroke, נערך באמצעות בדיקת תוצאות נתיחה שלאחר המוות של 453 אנשים שהצטרפו בעודם בחיים לתכנית המחקר של המרכז הרפואי בתחום הזיכרון והזיקנה. במסגרת מחקר זה הם נשאלו במהלך חייהם גם שאלון המעריך את תחושת המטרה שלהם בחיים כאשר זה הוערך בסולם של 1 עד 5 שכלל שהמספר גבוה יותר תחושת המטרה גדולה יותר. ממוצע התוצאות עמד 3.5.  כמו כן נערך אחריהם מעקב עד מותם שהיה בגיל ממוצע של 90 שנים.

 

קריש דם במוח

באדיבות American Heart Association

מתוצאות הנתיחה נמצאו אצל 154 מהם צלקות נראות לעין של איזורים בהם היה אירע שבץ, בעוד 128 היו בעלי צלקות מיקרוסקופיות שמעידות על שבץ.  המחקר מצא שעליה של מספר אחד בסולם המטרה הורידה ב-50 אחוז את הסיכון להימצאות של צלקת נראית לעין של שבץ. לא נמצא קשר בין תחושת המטרה לצלקות מיקרוסקופיות.

מתוך אירוע למתנדבי וחברי העמותה

מתוך אירוע למתנדבי וחברי העמותה

יצוין כי ישנן עדויות ממחקרים נוספים על קשר זה בין מטרה בחיים לירידה בסיכון לשבץ, אך הסיבה הביולוגיות המחברת בין הדברים עדיין לא ידועה ומובנת מספיק. יו ציין בראיון עיתונאי כי על אנשים למצוא פעילויות הגורמות להרגיש סיפור ונתינה ותחושת מטרה. קבלת תחושת הסיפור חשובה לבריאות.

אם אתם רוצים למשל להתנדב אצלנו בעמודה, ולסייע צרו עמנו קשר

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *