מחקר חדש: ניתן להכפיל את ההישרדות של מי שלקה בשבץ מוחי

מחקר חדש שיוצא מאוסטרליה שילב שתי טכניקות לטיפול בשבץ מוחי הנגרם מקריש דם, ומצא כי השילוב של ניתוח בהתערבות מינימלית (החדרת סטנט מיוחד) בשיטה חדשה להסרת קריש הדם בשילוב עם מתן תרופה להמסת הקריש היה אפקטיבי יותר באופן משמעותי משימוש בתרופה להמסת הקריש בלבד, כפי שנהוג היום.

החוקרים מבית החולים רויאל מדבורן שבאוסטרליה ניהלו את המחקר שגייס 70 חולים מ-14 בתי חולים מרחבי אוסטרליה וניו-זילנד. כל המטופלים סבלו משבץ מוחי איסכמי, הנובע מקריש דם, כאשר החוקרים חילקו אותם לשתי קבוצות – האחת קיבלה את הטיפול הנהוג עם תרופה להמסת קרישי דם, והשנייה קיבלה את הטיפול המשולב שכלל גם ניתוח בהתערבות מינימלית בוא הוחדר מכשור להסרת קריש הדם מהמוח וגם ניתנה התרופה להמסת הקרישים.

שבץ מוחי - ניתוח

השימוש בניתוח ותרופה שיפר את התוצאות

תוצאות המחקר מרשימות, אצל 89% חולים שקיבלו את שני הטיפולים במשולב חזרה זרימת הדם למוח, לעומת רק 34% שקיבלו את התרופה לבד. שלושה חודשים לאחר השבץ 71% מהמטופלים בטיפול המשולב חזרו לחיים עצמאיים, בעוד רק 40% מהחולים שטופלו בתרופה בלבד חזרו לחיים עצמאיים.

ד"ר פיטר מיטשל, נוירוכירורג, שהיה מעורב במחקר סיפר לעיתון הגארדיאן, כי הטיפול המקובל והיחידה עד המחקר היה הטיפול באמצעות התרופה להמסת קרישי דם שניתנה לווריד. היא היתה יעילה במיוחד בהמסת קרישי דם קטנים, ויש סביבה מגבלות מסוימות לשימוש. כמו כן מציין מיטשל כי לתרופה לוקח זמן להגיע למוח והיא אינה יעילה במיוחד בהמסת קרישי דם גדולים.

החוקרים החליטו לנסות ולעשות שימוש בסטנט הנהוג בשימוש בעיקר במיפרצות המתרחשות במוח, ולבדוק האם ניתן להשתמש בו ככלי לתפיסת קריש הדם והוצאתו מחוץ לגוף.  החוקרים מצאו כי הסטנט היה גמיש מספיק על מנת להיכנס לכלי הדם ולהרחיבו, וכן חזק מספיק על מנת לתפוס את הקריש.

החוקרים מציינים כי על מנת להחדיר את הסטנט נעשה חתך והכנסה שלו באמצעות העורק הפמורלי (בירך) וכל ההליך מתבצע ב-43 דקות בממוצע. לטענתם הפרוצדורה יעילה יותר בקרב חולים שעדיין נמצאים בהכרה ויכולים לקבל הרדמה מקומית.

הבחירה היכן להתערב במוח נעשתה על בסיס צילומי הדמיה שראו אילו חלקים מהמוח כבר מתו ובאילו התערבות עשויה להציל אותם.

ממצאי המחקר הוצגו בכנס הבינלאומי לשבץ שנערך בארצות הברית וכן פורסמו בכתב העת הרפואי היוקרתי ניו אינגלד ג'ורנל אוף מדיסין.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *