מחקר: גם צריכת אלכוהול מתונה מעלה הסיכון לפרפור פרוזדורים

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Journal of the American College of Cardiology מצא שגם שתיית אלכוהול מתונה מעלה את הסיכון לסול מפרפור פרוזדורים, שזו בעיית לב המעלה את הסיכון לשבץ מוחי.

החוקרים ברשות ד"ר סוזנה לרסון, ממכון קרולינסקה שבשבדיה, ביקשו לבדוק את ההשפעה של שתיית אלכוהול מתונה על הסיכון לפתח פרפור פרוזדורים, זאת לאחר שנמצא קשר בין שתיית אלכוהול מופרזת לבין פרפור פרוזדורים.

פרפור פרוזודורים היא הבעיה הנפוצה ביותר בקרב בעיות קצב בלב. פרפור פרוזדורים עשוי להופיע אצל אדם בוגר בכל גיל, אך שכיחותו גוברת עם הגיל. פרפור פרוזדורים נפוץ ב-10% מאוכלוסיית המבוגרים בני 75 ומעלה. שירותי הבריאות משקיעים כ-1% מכלל תקציבם לטובת טיפול בחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים. ללא השגחה או טיפול, התופעה עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים חמורים כגון אי ספיקת לב ושבץ מוחי.

לצורך ביצוע המחקר החוקרים עקבו אחר 79,019 גברים ונשים, אשר בנקודת התחלת המעקב לא סבלו מפרפור פרוזדורים והשלימו מענה על שאלון אודות הרגלי צריכת האלכוהול שלהם וגורמי סיכון נוספים למחלות כרוניות. החוקרים השוו את תוצאותיהם למטה אנליזה שביצעו למחקרים דומים.

קצב הלב

על פי התוצאות כל כמות שתייה של יותר ממנה אחת (12 גר' משקה) של אלכוהול לשבוע העלתה את הסיכון ללקות בפרפור פרוזדורים. שתייה של 1-6 מנות אלכוהול העלתה את הסיכון ב-6%, 7-14 מנות אלכוהול העלו את הסיכון ב-12% ומעל 14 מנות אלכוהול בשבוע העלו את הסיכון ב-18% ללקות בפרפור פרוזדורים.

לא כל סוגי האלכוהול שווים

החוקרים בדקו גם את ההשפעה של סוגי משקה שונים. ומצאו הבדלים.  כך למשל שתייה של 1-6 מנות שתייה של יין העלה את הסיכון ב-2%, 7-14 מנות יין העלו את הסיכון ב-7%,  ומעל 14 מנות יין העלו את הסיכון ב-35%.

עוד נמצא כי שתיית 1-6 מנות ליקר בשבוע העלתה את הסיכון ב-5%, 7-14 מנות ליקר העלו את הסיכון לפרפור פרוזדורים ב-14% ושתיית מעל 14 מנות ליקר בשבוע העלתה את הסיכון 46% לפרפור פרוזדורים.

דווקא הבירה, שאינה נחשבת למשקה אלכוהולי שיש לו יתרונות בריאותיים, היה  באופן יחסי הכי פחות מסכן. שתיית 1-6 מנות בירה לא העלתה את הסיכון לפרפור פרוזדורים, 7-14 מנות בירה העלו את הסיכון ב-11%, ושתיית מעלה 14 מנות בירה בשבוע העלתה את הסיכון ב-3 אחוז בלבד.

תוצאות אלה מפתיעות מעט כי שתיית כוס יין ביום נמצא פעמים רבות כזו המגנה על הלב בשל מרכיבים שונים של יין.

מתוך המחקר עולה כי גם שתיה יחסית מתונה של אלכוהול עשויה להעלות את הסיכון ללקות בפרפור פרוזדורים.

.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *