לקראת פריצת דרך בטיפול בדימום תוך מוחי

ד"ר שגיא הר נוף, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה במרכז הרפואי שיבא, פרסם בשבועות האחרונים מאמר מרתק בעיתון הארץ על הטיפול והזיהוי של השבץ המוחי הנגרם מדימום תוך מוחי. על פי מאמרו השבץ הזה פוגע בכ-10-15% מחולי השבץ, ועד לאחרונה לא היתה לרפואה תשובה יעילה לטיפול בסוג זה של שבץ.לדבריו לאחרונה, החלו מחקרים פורצי דרך בתחום, העשויים לשנות את דרך הטיפול בשבץ זה ולקדם לראשונה טיפול אפקטיבי. ד"ר הר נוף מדבר על מחקר רב מרכזי שנערך בארצות הברית, אירופה וישראל (במרכז הרפואי שיבא וברמב"ם) הנקרא MISTIE-iii במסגרתו נבחן טיפול חדשני להמסת קרישי דם  גדולים בתוך המוח על ידי הזלפה ישירה של תרופה ממיסה מסוג tPA  באמצעות החדרת צינורית קטנה למוח.

מניעת שבץ

 

את הפעולה המורכבת הזו מבצעים תוך שימוש במערכת ניווט ממוחשבת ומתוחכמת המשמשת את מנתח המוח כך שהתרופה תוחדר בדיוק למרכז קריש הדם, תפרק אותו ותאפשר לשאוב אותו וכך יימנע הנזק לרקמות המוח באותו אזור.

בצורה זו, כך על פי ד"ר הר נוף מקווים החוקרים להפחית משמעותית את הנזק הראשוני ובעקבותיו את הנזק השניוני. עד היום tPA ניתן בהזלפה לווריד כדי להמיס קרישי דם קטנים שעלולים לגרום לנזק מוחי. כעת מדובר בחיסול ממוקד של קרישי דם גדולים בתוך רקמת המוח.

על מנת לקרוא את המאמר המלא בעיתון הארץ לחצו כאן

 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *