לחורף ולשבץ מוחי יש קשר, כיצד נמנע?

החורף שהחל בימים אלה מבשר על ירידה בטמפרטורות. מחקרים הראו כי ירידה משמעותית בטמפרטורות מעלה את לחץ הדם, בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. עליה בלחץ דם היא גורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי.

למרות שהסיבות לקשר הזה בין טמפרטורות נמוכות לעליה בלחץ הדם עדיין לא התבררו, חוקרים מאמינים כי הקור גורם לכלי הדם להתכווץ ולנוזל הדם להסמיך, כך שעל מנת לשמור על זרם הדם יש צורך בפעולה חזקה יותר של הלב. בעת הגעתו של מזג אוויר קר, בייחוד במקומות בהם הטמפרטורות קרות בייחוד, מומלץ לנקוט בצעדי מניעה אצל אנשים הנמצאים בסיכון לשבץ, בייחוד מבוגרים. ההמלצה היא כמובן לשמור על טמפרטורה חמה יותר בחדר.

שבץ מוחי וחורף

רופאים מומחים מציעים כמה עצות לחורף, על מנת לשמור על בריאות ולהימנע משבץ:

  1. יש לשמור על תזונה מלאה, שכן המזון הוא גורם לאנרגיה וחום, ולכן יש לאכול ארוחות חמות באופן סדיר. יש להימנע ממלח ושומן רווי בארוחות אלו.
  2. יש לשמור על חדרי המגורים חמים, לסגור דלתות ולהגיף תריסים ווילונות על מנת לשמור על טמפרטורת חדר נורמלית.
  3. יש לעקוב אחר לחץ הדם, ובמקרים של לחץ דם גבוה יש להתייעץ עם איש צוות רפואה.
  4. יש לנסות ולשמור על פעילות ותנועה, כמו הליכה ותנועה בחדר. לגו בתנועה יש אפשרות לסייע בהורדת לחץ הדם, וזרימת הדם.
  5. יש לדאוג לביגוד חם, כאשר יוצאים מהבית מומלץ להצטייד בצעיף וכובע, כאשר הטמפרטורות הנמוכות.

הטיפים הופיעו באתר העמותה למניעת שבץ באנגליה.

חיסון שפעת מוריד את הסיכון לשבץ

בנוסף לטמפרטורות יש לזכור כי תחלואת החורף, שפעת ומחלות ויראליות של מערכת הנשימה קשורות בעליה בסיכון ללקות בשבץ מוחי. בתוך כך נמצא במחקר כי אנשים שחוסנו כנגד שפעת הייתה ירידה בסיכון לשפעת. עיקר הירידה היותה אצל אנשים שחוסנו בתחילת העונה, ואפקט הירידה היה משמעותי יותר בשלושת החודשים שלאחר קבלת החיסון.

אז שיהיה חורף שקט וחמים.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *