כך עזרה הרשת החברתית טוויטר להציל אשה במהלך שבץ

הסיפור הבא נכתב על ידי הרופא הנירולוג ד"ר סטיבן רודולף בבלוג הרופאים המפורסם שנקרא KevinMD בארצות הברית, והוא מדגים כיצד שילוב של תושייה של רופא יחד עם מידע שאנחנו מספרים לחברינו ברשתות חברתיות יכול לסייע גם בטיפול בשבץ.

הסיפור מתחיל עת הגיעה אישה בשנות ה-90 לחייה לחדר המיון לאחר שהראתה סימנים של שבץ בשל חוסר יכולת לדבר והתפתחות של חולשה בצדה הימני עד כדי שיתוק. הרופאים הפנו אותה במהירות לבצע בדיקת CT שמצאה כי הגורם לשבץ המוחי אינו דימום, ולכן הסיקו הרופאים כי מדובר בקריש דם. במקרים כאלה ניתן לתת לחולה השבץ טיפול באמצעות tPA שזו תרופה להמסת קרישי דם. אם זאת התרוה יעילה כאשר היא ניתנת עד 4.5 שעות מאז החלו הסימפטומים, ונמצאה אף כיעילה יותר במתן מוקדם יותר.

לוגו טוויטר

הלוגו של הרשת החברתית טוויטר

בשלב זה ניסו הרופאים לברר מתי החלו הסימפטומים שכן זהו עניין קריטי לצורך המשך הטיפול. בעלה של האישה, בשנות התשים לחייו גם לא הצליח לזכור את השעה שבה הבחין בשינוי, הוא לא לבש שעון ולא הסתכל בשעון באותו הזמן. מה כן זכר האיש, שהוא הבחין בבעיה עת צפו במשחק הבייסבול של הינקיס והוא זכר שזה קרה בסיבוב ה-7 של המשחק. עכשיו רק נישאר לדעת מתי היה הסיבוב ה-7 של משחק זה.

בהתייעצות של הרופאים הוצעו מגוון הצעות שונות, החל מבדיקה באתרי ספורט, ועוד, אך ד"ר רודולף חשב שבטח מישהו צייץ בטוויטר אודות המשחק. באופן מבורך בית החולים שלו לא חסם את הרשת החברתית, ואת יכולת החיפוש שלה, והם חיפשו את המילה yankees  ומצאו מגוון ציוצים, כולל כמה שנכתבו אודות הסיבוב ה-7. כניסה אל הציוצים הללו שלהם חותמת זמן מצאה כי הסיבוב השביעי נערך כשעתיים וחצי קודם לכן.

מיד עם הגילוי קיבלה האשה את הטיפול באמצעות tPA וזה שיפור את מצבה באופן משמעותי טרם שחרורה וביצוע פעילות שיקום.

הרופא סיכם כי בנוסף למגוון הכלים והמידע הרפואי, גם טוויטר יכול לסייע גם בטיפול בשבץ.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *