כיצד הבריכה יכולה לסייע בשיקום לאחר שבץ?

הקיץ הוא זמן שאנחנו אוהבים לבלות בבריכה. אך מעבר לכיף, לפעילות במים בצורה מודרכת ורצינית יש תועלות ברורות בשיקום לאחר שבץ מוחי. לפעילות הזו שהיא בעצם סוג של פיזיותרפיה בתוך המים קוראים – הידורתרפיה.

מה זה הידרותרפיה?

המילה "הידרו" מציינת מים בעוד המילה "תרפיה" היא טיפול. לכן הידרו תרפיה הוא טיפול המשלב מים, ויכול לכלול גם טיפול בקומפרסים או סאונה, אך כאשר מדברים על הידרותרפיה בהקשר של שיקום לאחר שבץ מדברים על טיפולים בהם הגוף נמצא בתוך המים, בבריכה או באמבט. הטיפול בתוך מים הוא בעל היסטוריה ארוכה וניתן לראות אותו כבר אצל המצרים והרומים ככלי לטיפול בכאבים שונים.

טיפול שיקומי בבריכה

טיפולי הידרותרפיה

היתרונות בטיפול במים

ביצוע תרגילים בתוך המים יכול לשפר את הגמישות, הכוח, זרימת הדם ושיפור בנפח הנשימה. מכיוון שבמשך ביצוע התרגילים כ-90 אחוז מהגוף נמצא בתוך המים, זה מוריד את הלחץ וההתנגדות של המפרקים מה שמקל על הפעולה בעיקר למטופלים עם חולשה משמעותית שם. המים מספקים התנגדות גבוהה יותר וסביבה מקררת המסייעת בביצוע התרגילים מבלי לצבור חום. יתרה מכך חולי שבץ הנעזרים בכיסא גלגלים או עזרי הליכה אחרים כאשר הם לא במים, מוצאים שבתוך המים הם יכולים לעשות דברים ללא העזרה הזו.

שיפור בשיווי משקל

פעמים רבות חולי שבץ סובלים מבעיות בשיווי משקל. חוקרים מאוניברסיטת סיאול בקוריאה השוו  את השיקום של חולי שבץ בטיפול במים מול טיפול רגיל בחדר כושר שיקומי. המחקר שפורסם ב-2008 מצא שהטיפול במים השיג שיפור משמעותי יותר מהקבוצה הרגילה בשלושה נושאים מרכזיים: סולם ברג לשיווי משקל, יכולת משופרת להעביר משקל קדימה ואחורה בגפיים הפגועות, וכן הכוח של הכיווץ של הברך.

סיבולת לב ריאה

בניסוי אחר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת בריטיש קולומביה שבקנדה, חולים בשבץ קל עד בינוני שנשארו עם בעיות מוטוריות, חולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת עברה תהליך שיקום של שמונה שבועות בתרגילים המבוססים על הידרותרפיה, וקבוצה אחרת שביצעה תרגילים בפיזיותרפיה בישיבה על כיסא. המחקר שפורסם כבר ב-2004 מצא שאלו שהתאמנו במים השיגו שיפור משמעותי יותר מהקבוצה שלא התאמנה במים בחוזק שרירים, מהירות הליכה, וכן שיפור של 22 אחוז בסיבולת לב ריאה.

שיפור בספסטיות

רופאים מיפן חקרו את השימוש באמבטיות לרגלים אצל חולים לאחר שבץ שסבלו מבעיות של ספסטיות, קישיון שרירים שגרם לבעיות ברפלקסים. מתוצאות המחקר שפורסם ב-2010 נמצא שחולים שרגליהם טופלו באמצעות השריה באמבט, מהברך למטה, במים חמים (41 מעלות) לשלושים דקות חוו ירידה משמעותית בספסטיות ובהתקפים של קישיון שרירים.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *