ישנים מעל 8 שעות בממצע בלילה? הסיכון לשבץ מוחי שלכם גבוה

מחקר חדש שפורסם בכתב העת ג'ורנל אוף נוירלוג'י מצא כי אנשים שישנים יותר מ-8 שעות בלילה נמצאים בסיכון גבוה ב-46% לשבץ מחי.

החוקרים מהמחלקה לבריאות הציבור ורפואת הקהילה באוניברסיטת קיימברידג' עקבו אחר 10,000 אנשים בגילאים 42-81 שהשתתפו במחקר אודות סרטן ובגללו מילאו שאלון על אורחות חייהם. החוקרים עקבו אחר המטופלים בשנים 98-2000 ולאחר מכן שוב לאחר ארבע שנים בשנת 2004, הם שאלו את הנבדקים כמה שעות בממוצע הם ישנו ביום, והאם בדרך כלל ישנו טוב. על פי החוקרים כ-7 מתוך כל עשרה משיבים דיווח על 6-8 שעות שנה, כאשר 10% דיווחו על מעל 8 שעות שינה ביום. אלו שדיווחו כי ישנו מעל 8 שעות, או מתחת לשש שעות, היום בדרך כל מוגרים יותר, נשים ופחות פעילים גופנית.

Sleep Stroke

בתום המעקב שנמשך כאמור כעשור, מצאו החוקרים כי אלו שישנו מעל 8 שעות, נמצאו בסיכון גבוה יותר לשב מוחי ב-46% מהממוצע, בעוד אלו שישנו מתחת ל-6 שעות ביום היו סיכון מוגבר של 18% לשבץ מוחי, אך בשל היותר של קבוצת ה"מתחת לשש שעות" קטנה מדי המספר אינו משמעותי סטטיסטי.

החוקרים מצאו כי המטופלים שישנו מעל 8 שעות בשתי נקודות מהביקורת בהן הם נשאלו על כך, נמצאו בסיכון כפול לשבץ מוחי מאשר אלו שלא ישנו מעל 8 שעות. הסיכון היה גבוה אף יותר אצל כאלה שזמן השינה הממוצע שלהם התארך במהלך המחקר, הסיכון הגיע כמט לפי 4 מאלו שישנו 6-8 שעות בלבד.

על מנת לבדוק את תוצאותיהם החוקרים עשו בדיקה של 560 אלף נבדקים במחקרים על שינה ושבץ מוחי, והתוצאות אימתו את המחקר שהם ערכו מבחינת ממצאי הסיכון.

החוקרים מציינים שהמחקר הוכיח את הקשר בין שינויים בשינה לבין סיכון לשבץ, בעיקר בעת שינה ארוכה. עם זאת עדיין לא ברור אם מדובר בתסמין מקדים של שבץ, כאשר אדם ישן יותר זמן, או שמע בגורם סיכון.

 

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *