טיפולים מסייעים במסגרת האשפוז ולאחריו

פיזיותרפיה-  הטיפול הפיזיותרפי מכוון להחזיר את המטופל לתפקוד גופני עצמאי ככל האפשר. המטרות הטיפוליות בפיזיותרפיה הן – אבחון הליקוי התפקודי,  השגה ושיפור התנועתיות, שיווי המשקל והקואורדינציה, עצמאות בתפקוד בתוך המיטה ומחוצה לה, עצמאות במעברים ובניידות, הפחתת כאבים ושיפור כושר הסבולת.

דרכי הטיפול מגוונות ומותאמות למצב הגופני של כל מטופל. הן כוללות דאגה לתנוחה נאותה במיטה, יציבה נכונה בשכיבה ובעמידה, עידוד התנועה, הגדלת טווחי תנועה, גירוי תחושתי ושמירה על טווחי תנועה וכוח שרירים והתאמת אביזרי ניידות, לפי הצורך. בנוסף למתן טיפול אישי למטופל, תפקיד הפיזיותרפיסט הוא להדריך את המשפחה, ובעיקר התומך העיקרי, ולהקנות להם כלים שיאפשרו מתן סיוע למטופל בזמן האשפוז ובבית כדי לקדם את שיקומו.

מה כלול בסל הבריאות?

מטופל במצב חריף אחרי השבץ המוחי – בהתאם לצורך הרפואי,  וללא הגבלה כמותית.

מצב כרוני – לאחר תום תהליך השיקום והמטופל במצב יציב – זכאי למכסה של 12 טיפולים  בשנה. במושלם תוספת של 12 טיפולים בהשתתפות עצמית,או אישור מרופא ללא הגבלת זמן תלוי בהתקדמות.

זמני המתנה לקבלת טיפול פיזיותרפיה : דחוף – עד 3 ימי עבודה, אחר – עד 15 ימי עבודה

הידרותרפיה – תכנית טיפולית של פיזיותרפיה בבריכה ייעודית, הבאה לשפר את תפקוד מערכות השלד, העצב והשריר. הטיפול עוסק בהקלה בביצוע תנועות, הפחתת ספאזם, הרפיה, הפחתת בצקות, לימוד מחדש של פונקציות, התנגדות לתנועה ללא אביזרים, העלאת הכושר הקרדיווסקולרי וכן שיפור ההרגשה והביטחון העצמיים. הידרותרפיה בד"כ אינה תחליף לטיפול בפיזיותרפיה .

מה כלול בסל הבריאות לטיפולי הידרותרפיה– במסגרת טיפולי פיזיותרפיה וללא תוספת לסל הבריאות של פיזיותרפיה.  חשוב לזכור כי הידרותרפיה ניתנת במקום שעות פיזיותרפיה.

 ריפוי בעיסוק –  מטרת הטיפול היא אבחון הליקוי התפקודי, השגת עצמאות מקסימלית בחיי היומיום, שיפור מוטוריקה עדינה וקואורדינציה, עידוד תנועות נכונות ודיכוי תבניות לא נכונות, הגברת מודעות לצד הפגוע ועידוד השימוש בו  ומודעות לחסר תחושתי ו-  Neglect (הזנחת הצד הפגוע).

ריפוי בעיסוק מדריך את המטופל והמטפלים במנחי גוף נכונים בשכיבה, קימה וישיבה, עוסק בהדרכה לתפיסת יד (handling) נכונה,  הפעלה מוטורית לשיפור טווחי תנועה וכוח, התקנת סדים גמישים וקשיחים, גרייה תחושתית,  פעילות בתהליכי חשיבה, זיכרון וריכוז בתחומים שנפגעו (טיפול קוגניטיבי), התנסות בתפקוד בהתאם לשלב המחלה, התאמת אביזרי עזר לשיפור והקלה תפקודי היומיום,  שינויי דיור ו כן הדרכת המשפחה.

מה כלול בסל הבריאות לטיפולי ריפוי בעיסוק– כל עוד המטופל במצב חריף אחרי האירוע, הוא זכאי לטיפולי ריפוי בעיסוק בהתאם לצורך הרפואי,  וללא הגבלה כמותית

ריפוי הדיבור– מטרתו אבחון הליקוי, שיקום היכולות המוטוריות של אברי הדיבור שנפגעו (דיסארטריה), בעיות בליעה ובעיות בהשמעת קול.  כמו כן שיקום שפתי/תקשורתי של אנשים הסובלים מפגיעה בשפה (אפזיה) ולימוד כיצד להשתמש בצורה יעילה ביכולות שפתיות/תקשורתיות קיימות לשיפור התקשורת עם הסביבה.  הדרכת המשפחה מתמקדת בלימוד התנאים והאמצעים דרכם יוכלו לדבר ולהבין את בן משפחתם החולה.

מה כלול בסל הבריאות לטיפולי ריפי בדיבור- החוק קבע לכאורה מכסה של 20 טיפוליםבפועל, כל קופות החולים מספקות במצב חריף אחרי האירוע, טיפולי ריפוי בדיבור ללא הגבלה כמותית בהתאם לצורך הרפואי

תמיכה רגשית -שבץ מוחי הנו אירוע פתאומי, המשבש את מהלך החיים התקין של החולה, משפחתו וסביבתו הקרובה.  ההלם והבלבול בתקופה הראשונה לאחר השבץ הוא רב.  ככל שעוצמת השבץ רבה יותר, כך גוברים החשש, המתח וחוסר האונים אצל משפחת החולה. מצב זה יוצר לעתים תגובות משבריות כמו הלם וחרדה לגבי העתיד אשר יכולים להתבטא בכעס ובתוקפנות כלפי הסביבה ולעיתים גם בדיכאון. תגובות אלה הן תגובות נורמליות למצב. לכל אדם יש מטען כוחות עמו הוא מתחיל את ההתמודדות עם המשבר, לכן יש לאפשר לכל אחד לקחת את הזמן לו הוא זקוק ואת המקום בו הוא מרגיש בנוח על מנת שיוכל לתת ביטוי לתחושותיו ולרגשותיו. יחד עם זאת, אם מישהו מסביבתו הקרובה של החולה, סבור כי תגובותיו של בן משפחה מסוים חריגות מהמקובל במשפחתו, ואינן צפויות לאותו אדם, ממושכות יותר מהצפוי או קשות במיוחד מבחינת עוצמתן, נכון יהיה לפנות לאיש מקצוע, (עובד סוציאלי, פסיכולוג, פסיכיאטר) על מנת שיסייע לו במציאת דרכים נוספות להתמודדות עם המצב החדש.

טיפול פסיכותרפי – טיפול מקצועי ע"י רופא או פסיכיאטר או פסיכולוג או עו"ס מטעם קופת החולים-  להעצמה ומניעת מצבי דיכאון או מצבי רוח קשים, המשבשים ומעכבים את יכולת המשך השיקום.

מה כלול בסל הבריאות לפסיכותרפיה- סל הבריאות כולל 30 טיפולים בשנה, למשך שנתיים. סה"כ 60 טיפולים. החל מיולי 2015 אמור לחול שינוי בהגדרת הזכאות לפי צורך רפואי, ולכאורה לא כל הגבלה כמותית

חשוב – חלק מהקופות כוללות בביטוח המשלים טיפולים שיקומיים הרלבנטיים למצב הכרוני של החולה כגון שחיה טיפולית, מכסה גדולה יותר של טיפולי פיזיותרפיה וכו'. מומלץ לבדוק בכל קופה מה הזכאות.

שיפור תנועת הגפה העליונה לאחר אירוע מוחי – טיפול בבוטוקס

מיועד לסובלים מספסטיות (התכווצות חזקה  וקבועה של השריר). התכשיר כלול בסל הבריאות בהוראות הבאות: ספסטיות פוקאלית בגפה העליונה הנובעת משבץ מוחי, ובהתקיים שני תנאים :  בחולים לאחר שבץ קשה עם ספסטיות קשה ביד אשר אינה משתפרת תחת טיפול פומי או פיזיותרפיה + המשך הטיפול יינתן לחולים שהוכיחו שיפור תחת שני הטיפולים הראשונים. בהוראות הסל לא הוגדרה הגבלה כלשהי לגבי מספר הטיפולים.

נסיעה לקבלת טיפול- השתתפות כלולה בסל רק במקרים חריגים ולא חלה על נפגעי אירוע מוחי.

ישנם ארגוני חסד המסיעים ללא עלות.