דוברים כמה שפות? הסיכוי לבעיות קוגניטיביות לאחר שבץ קטן

מחקרים בעבר כבר מצאו שרב-לשוניות עשויה לעכב התפתחות של אלצהיימר. כעת, נמצא יתרון נוסף לאלו הדוברים למעלה משפה אחת. ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Stroke עולה כי אנשים הדוברים שתי שפות ומעלה היו בסיכוי גבוה פי שניים לחזור לתפקוד קוגניטיבי נורמלי לאחר שבץ מוחי, וזאת בהשוואה לאנשים הדוברים שפה אחת.

המחקר עקב אחר 608 מטופלים שעברו שבץ מוחי בשנים 2006-2013, כאשר למעלה ממחציתם היו רב-לשוניים, דהיינו דברו לפחות שתי שפות. כ-40% מהרב-לשוניים שעברו שבץ מוחי היו בעלי תפקודים קוגניטיביים נורמליים לאחר השבץ, כאשר רק כ- 20% מהחד-לשוניים היו בעלי תפקוד נורמלי לאחר השבץ; המטופלים הרב-לשוניים היו בעלי תוצאות טובות יותר במבדקים קוגניטיביים שלאחר שבץ מוחי שמדדו יכולות לתשומת לב, לשליפת מידע ולסידור מידע.

דו לשוניות

באופן מפתיע, המחקר לא הראה כל הבדל בין המטופלים הרב-לשוניים והחד-לשוניים שעברו שבץ מוחי, בכל מה שקשור לאפזיה (קושי בדיבור, קריאה וכתיבה לאחר שבץ).

רב-לשוניות מאפשרת לאנשים לעבור משפה אחת לאחרת, כך שבזמן שהם עוצרים שפה אחת הם מפעילים תקשורת בשפה אחרת. עובדה זו יכולה להסביר את היתרונות שבהם בלטו הרב-לשוניים. מצד שני, בגלל שאוצר המילים שלהם מורכב לפחות משתי שפות, לעיתים קשה לשלוף את המילה המתאימה, מה שמסביר את התוצאה המפתיעה באפזיה.

החוקרים טוענים כי אין במחקר זה בהכרח הצעה לאנשים ללמוד שפה נוספת, אך המחקר מראה שפעילות שמגרה את האינטלקט שלנו לאורך זמן, מגיל צעיר ואף מאמצע החיים, בהחלט יכולה להגן עלינו מפני נזק קוגניטיבי במקרה של שבץ מוחי.

אנו בנאמן נלחמים למענכם כדי שנוכל למנוע את השבץ המוחי. אנו נלחמים למען יכיר כל אחד ואחד את סימניו המוקדמים של השבץ המוחי, כך והיה ויחוש בהם, יגיע במהירות לבית החולים, בפרק הזמן שבו ניתן יהיה עדיין לטפל ולהפחית את נזקיו. כל תרומה שלכם תסייע לנו במגוון פעילויות בהן. לתרומה לחצו:http://neeman.org.il/?page_id=26

כתבו תגובה

*

captcha *